"Verimliliğin getirisi 60 milyar dolar"

Turhan Turhangil, enerji sektöründeki gündem ve enerji çözümleri pazarında ne tür gelişmelerin yaşandığına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Verimliliğin getirisi 60 milyar dolar
Schneider Electric'in Türkiye'deki geçmişi 160 yıl öncesine dayanıyor. İlk ticari faaliyeti Osmanlı Donanması'na sağladığı ağır sanayi ürünleri ile başlamış. 1987 yılından itibaren elektriği odak noktası haline getiren şirket, dünyanın en büyük elektrik dağıtım, endüstriyel kontrol ve otomasyon üreticilerinden biri. Konut uygulamalarındaki geniş faaliyet alanının yanı sıra, tüm dünyada 100'den fazla ülkede, enerji alt yapı, endüstri, bina otomasyonu ve data merkezleri pazarlarına entegre çözümler sunuyor. Şirket son dönemde ise enerji verimliliğine odaklanmış durumda. Enerji verimliliği pazarının, tüm dünyada yeni ve gelişmesini sürdüren bir pazar olmasına rağmen kısa zaman içerisinde hızla büyüyeceğini belirten Schneider Electric Balkanlar ve Orta Doğu Bölgesi Başkanı ve Türkiye Genel Müdürü Turhan Turhangil, "Yeşil bir şirket olma misyonu taşıyan Schneider Electric olarak, tüm iş süreçlerimize yeşil bir şirket olmanın gerekliliklerini entegre ediyor, stratejilerimizi bu yönde belirtiyoruz. Bir taraftan bireylere ve kurumlara enerjileriyle daha fazlasını gerçekleştirmeleri için verimlilik çözümleri sunarken, diğer yandan kendimizi çevreye ve geleceğe adayarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diyor. Schneider Electric'in Balkanlar ve Orta Doğu Bölgesi Başkanı ve Türkiye Genel Müdürü Turhan Turhangil, enerji sektöründeki gündem ve enerji çözümleri pazarında ne tür gelişmelerin yaşandığına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Schneider Electric dünyada bulunduğu sektörlerde nasıl bir güce, pazar payına sahip?
- Enerji yönetimi konusunda uzman kimliğimizle tüm dünyada 120 bin şirket çalışanımızla faaliyet göstermekteyiz. Türkiye'de ise 4 üretim merkezimiz, 2 bin çalışanımız ve 200'e yakın yerel iş ortağımız bulunuyor. Türkiye'nin dört bir yanındaki satış ofislerimizle birçok sektöre hizmet eden çalışmalarımıza devam ederken, ülke ekonomimize ve istihdama katkı sağlamaktayız. Schneider Electric olarak 2010 yılında global olarak 20 milyar Euro'yu aşan bir ciro yakaladık. Manisa ve Çiğli'deki fabrikalarımızla elektrik dağıtım ve otomasyon sektörlerinde pazara en yenilikçi ürünleri sunuyoruz. Üretim ve ihracat üssü haline getirdiğimiz bu fabrikalarımızla birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Kuzey Afrika'dan Güney Amerika'ya kadar uzanan çok geniş bir coğrafyaya ihracat yapıyoruz. Başta istanbul, Ankara ve izmir olmak üzere toplam 16 hizmet noktasıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptınız? Türkiye pazarında nasıl bir gelişim gösterdiniz?

- Türkiye'de Schneider Electric'in temelleri, 1975 yılında bir bayi ile Telemecanique satışlarına başlanarak atıldı. 1978 yılında Merlin Gerin Orta Gerilim kesicileri, Emek şirketine verilen lisansla Türkiye'de üretilmeye başladı. 1987 yılında Telemecanique'in Türkiye'de faaliyete geçmesinin ardından, 1988'de Merlin Gerin, Emek'i satın aldı ve alçak gerilim ürünlerini satmak üzere bayilik ağını kurdu. 1997 yılında genişletilen Kemalpaşa İzmir Fabrikası, 1999 yılında ise orta gerilim için dünya üretim merkezi konumuna yükseldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz