"Büyümeyi mağazada buldular"

"Perakende çıkışı" gerçekleştirerek son müşteriyle birebir iletişime girmeleriyle dikkat çekiyorlar

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümeyi mağazada buldular

ÖRNEKLERİNE
son dönemde daha sık rastlıyoruz. Üretim cephesinde adını duyunn pek çok şirket, işin perakende ayağına da girerek hızlı çıkış yakalamayı başardı. Bu örnekler arasında Zorlu Tekstil, Polonez, LC Waikiki, Goldaş, Atasay gibi son dönemde perakendede başarılı çıkışlarıyla dikkatleri üzerinde toplamayı başaran üretim orijinli şirketler var. Üretimde elde edilen başarıyı perakendeye taşımak ise aslında sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Burada işin sırrı, yeni bir alana göre organizasyon kültürünü yeniden şekillendirmek. Perakendede önemli çıkış yakalayan üretici şirketlerin çoğunun bunu başarmış olması ise dikkat çekici. Onlar, perakendeyle daha fazla tüketici kitlesine ulaşmayı başarmış durumda. Çok az üreticinin sahip olabileceği markayı pekiştirme avantajına sahipler. Perakendeye girerek cirolarına yüzde 15 ila 40 arasında değişen oranlarda ek katkı sağlamayı da başardılar. En önemlisi perakendedeki yeni ürünleri denemek, rakipleri yakından izlemek, ürünün piyasa değerini daha gerçekçi tayin etmek gibi avantajlar sayesinde kârlılıklarını da artırmış durumdalar.

HAYAL EDİLENİ BAŞARDI
"Üretim yapan şirketlerin en büyük hayali ürünlerini direkt tüketiciye sunmaktadır." Bu sözler, Zorlu Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın'a ait. Aslında Aydın, bu sözleriyle Zorlu Tekstil'in üretim ağırlıklı çalışırken 1999 yılında Linens mağazalarıyla perakendeye girme kararının arkasında yatan nedeni de özetlemiş oluyor. Linens mağazalarıyla şirketin ürünleriyle ve servis çeşitliliğiyle Türkiye'deki tüketiciyi bir ilkle tanıştırdığını söylüyor. Önceleri 100-150 metrekare mağazalarda perakendeye adım attıklarına, sonraları 600-800 metrekare mağazalara geçtiklerine dikkat çekiyor. "Her yıl satış alanımızı ortalama 5 bin metrekare artırarak yayılmaya devam ediyoruz" diye konuşuyor. Türkiye'de Linens markasıyla şu anda 104 mağaza mevcut. Aydın'a göre perakende işine girmelerinin şirkete ve gruba katkısı da oldukça fazla. Aydın, bu katkıları şöyle özetliyor: "Perakende ciromuz sıfırdan yüzde 35'lere gelmiş durumda. Her yıl bu cironun en az yüzde 5 artmasını planlıyoruz. Şirketimiz çok büyük olduğu için üretimimizin tamamını perakende mağazalarımızda satmamız mümkün değil. Ayrıca böyle bir yaklaşım tam olarak doğru da olmaz. Son 6 ayın ortalamasına baktığımızda Linens'in sattığı ürünlerin yüzde 50 kadarını üretim şirketimizden satın aldığını görüyoruz. Perakendeciliğe geçerek üretim şirketimizi daha dinamik bir yapıya kavuşturduğumuzu söyleyebilirim. Yenilikleri hızla devreye aldık, satılan ürünleri çok hızlı bir şekilde üretip raflara ürün yetiştirdik, rakiplerin daha ucuza sattığı ürünlerden esinlenerek maliyetlerimizi gözden geçirdik, alternatif mallar üretebildik."

10 Şirketin perakende çıkışını görmek için görsele tıklayın

ÇİFT HANELİ BÜYÜME
LC Waikiki, Türkiye'nin en büyük hazır giyim perakende zinciri Tema Mağazacılık'ın markası. Her yıl ortalama yüzde 40 büyüyor. Markanın yaratılma öyküsü ise bir hayli ilginç. Taha Tekstil, 1988'de kuruldu. Bir iki müşteri denemesinden sonra Waikiki ile karşılaştı. Waikiki'nin tasarımcısı olarak üretim yapmaya başladı. Şirket, 1990'da LC Waikiki'nin Türkiye lisansını aldı. Bu tarihten sonra bayilik sistemiyle Türkiye'de yayılmaya başladı. 1997'ye kadar bu durum böyle devam etti. 1997 yılında ise Taha Tekstil, Waikiki'nin tüm dünyadaki isim hakkını satın aldı. Tema Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, o dönemlerde kendi markalarını kurmayı zaten düşündüklerini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz