AB’ye Özel Portal

Volkan Vural / AB Genel Sekreteri Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, www.abgs.org.tr adlı bir portal oluşturdu. Daha önce bir siteye sahip olan kurum, bu interaktif portal ile, özel sektörden sok...

1.05.2002 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Volkan Vural / AB Genel Sekreteri

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, www.abgs.org.tr adlı bir portal oluşturdu. Daha önce bir siteye sahip olan kurum, bu interaktif portal ile, özel sektörden sokaktaki vatandaşa, kamudan yurtdışındaki kuruluşlara, her kesime bilgi vermeyi amaçlıyor. Portalda, mali yardımlardan Ulusal Program’a, çok sayıda konuda veri olduğunu belirten genel sekreter Volkan Vural, “Amacımız büyük bir boşluğu doldurmak” diyor.

Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, kurumunun oluşturduğu iletişim stratejisinde en önemli ayaklardan birinin, bir portal olarak konumladıkları yeni internet siteleri olduğunu söylüyor. Büyükelçi´ye göre, AB ile uyumun sağlanmasında bu yeni sitenin büyük faydası olacak. Bu site sayesinde Türk işadamları, AB yardımları hakkında da bilgi sahibi olacaklar. Büyükelçi Vural, ``AB Temsilciliği bu tür imkanları Türkiye´de yeterince tanıtmıyordu. Biz oradaki boşluğu dolduracağız'' diyor.

AB Genel Sekreterliği, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine hazırlanması sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları hazırlık çalışmalarını koordine etmekle görevli. Bir de bu uyumun plan ve programlara uygun olarak yönlendirilmesi ve yürütülmesiyle...

Büyükelçi Vural, görevlerini layığıyla yapabilmeleri için, ilgili kamu kurum ve kurumlarıyla uyumlu bir ilişki içinde bulunmaları gerektiğini söylüyor. Bunun için bir iletişim ortamı kuruluyor. Bunun en önemli ayaklarından birisini oluşturmak için de AB Genel Sekreterliği´ne bir internet “portal”ı hazırlanıyor. 

Vural´a göre, bu site, AB ile ilgili teknik bilgi sağlayacak. Tarafsız bir yapıda konumlanacak. Genel Sekreterlik ve AB ile ilgili her türlü görüş ve fikirlere açık olacak.

Büyükelçi Vural, ``Her şeyi tartışacağız, sırf AB genel sekreterliği´ndeki düşüncemize karşı çıkıyor diye sınırlama yapmayacağız. Bunu ne kadar yapabileceğimiz de uygulamada görülecek'' diyor.

Yeni sitenin yoğunlaştığı konulardan birini de AB’nin tanıtmaktan kaçındığı mali yardımlar oluşturuyor. Büyükelçi Vural ``Bunlarla ilgili çok ayrıntılı bilgi vereceğiz. AB Temsilciliği bu tür imkanları Türkiye´de yeterince tanıtmıyordu. Biz oradaki boşluğu, bilgi açığını dolduracağız. AB şimdiye kadar bize ne yaptı, mali ilişkiler ne boyutta, az para aldıysak onu da göreceğiz'' diyor.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural, yeni oluşturdukları internet sitesi hakkında sorularımızı şöyle yanıtladı: 

Sitenizi yenileme konusu nereden ortaya çıktı? 

AB Genel Sekreterliği’nin temel görevlerinden bir tanesi, Türk toplumunun, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere sivil toplum örgütleri ve üniversitelere, AB´deki gelişmeleri ve AB Ulusal Programı’nı anlatmak. Bu kapsamda, aynı zamanda kendi çalışmalarımızı da daha katılımcı bir hale getirmek, sadece bizim değil, herkesin işi olduğu için bilgi paylaşımında bulunmak, herkesin katkı sağlayabilmesi için zemin oluşturma çabası içindeyiz. Bunun için genel olarak bir iletişim stratejisi oluşturmaktayız. Bunun bir bölümü de bir portal geliştirmek oldu. Bunun için profesyonel olmasını istedik. Gülseren Hanım’ın şirketiyle çalıştık. Bize bazı önerilerde bulundular.

Ne zaman oluşturmaya başladınız bu iletişim stratejisini? 

Genel Sekreterlik’in kurulmasından itibaren. Ancak, bunun çeşitli ayakları vardı. Şimdi yavaş yavaş ayakları oluşturuyoruz. Portal onlardan bir tanesi. Bizim web sitemiz vardı. O bizi tatmin etmedi. Klasik bir devlet bürokrasisinin bir web sitesiydi. Biz onu nasıl daha geliştirebiliriz diye düşündük. Profesyonel bir yardım aldık. Şimdi yeni bir platform ortaya çıkardık.  

Amaç ne? 

Burada amacımız, bilgiyi paylaşmak, katkı sağlayacak bir ortam sağlamak. Bize göre bu iletişim platformu ne Türkiye´de kamuda, ne de üye ülkelerde olduğunu sanmıyorum. Buradan gelecek bilgiyi paylaşacak, yeni politikalar oluşturacağız.

Bunun için bir kamuoyu araştırması da yaptınız mı? 

Evet. Oraya katılanların ne istediğini, bizden ne beklediklerini öğrendik. Doğru, yeni haber almak istiyorlar AB ile ilgili. AB mali yardımları konusunda, muktesebat uyumu konusunda, Ulusal Program hakkında, uygulanması hakkında bilgi istiyorlar.

Aynı zamanda yurt dışında, Türkiye AB konusunda ne yapıyor diye sorulduğunda, kaynak olacak, cevap teşkil edecek bilgiler olacak. Dolayısıyla hem Türkçe, hem İngilizce. Portal olması iletişim olması açısından önemli.

Siyasi konulara girecek misiniz? 

Siyasi tartışmalara çok girmek istemiyoruz. Bizim için daha önemlisi teknik konular. İhtiyaç duyulan bilgileri vermek istiyoruz. Tartışmalar doğru bilgiler üzerine olacak. Haber kısmını daha çok AB´den haberler, AB´deki gelişmelerin Türk toplumuna bildirilmesi şeklinde... İnsanlar yorum da yapacaklar. Tabii hakaret değil. Sitede anketler de olacak.

Portal, veri tabanlı çalışacak. Buraya gelen her türlü belge, bilgi bizim veri tabanımıza girecek. Arama motoruyla bunlara ulaşmak mümkün olacak. Hiyerarşik menü düzeni kurduk ki, insanlar aradıkları bilgiye daha kolay ulaşsınlar. Bir de üye olma imkanı var.

Nasıl bir iletişim ortamı yaratacaksınız? 

Kamu içinde AB ile ilgili çalışanlar için ayrı bir üyelik oluşturulacak. Kendi komite üyeleri kendi aralarında alışveriş yapacaklar, yorumlarını koyabilecekler, komite çalışmalarını herkes görecek. Dolayısıyla, uyum çalışmaları hızlanacak. 

Gündemdeki konular ile ilgili ne yapacaksınız? 

Siyasi konulara girmeyeceğiz. Konuyu bilgi düzeninde tutacağız, yoruma açık konulara girmek istemiyoruz. Öyle olmamalı. AB konusunda kamu nerede, ne yapıyor, hangi konularda çalışıyor, bu gözüksün.

AB Temsilciliği ile ortak bir çalışma var mı? 

Link veriyoruz. Biz bu sitenin esneklik sağlayabilsin diye gov.tr değil, org.tr olarak belirledik. Bizim her bölümümüzdeki arkadaşlarımız, örneğin mali yardımlarla ilgili takipte bulunuyorlar. Bunlarla ilgili çok ayrıntılı bilgi vereceğiz.

AB Temsilciliği bu tür imkanları Türkiye´de yeterince tanıtmıyordu. Biz oradaki boşluğu, bilgi açığını dolduracağız. AB şimdiye kadar bize ne yaptı, mali ilişkiler ne boyutta, az para aldıysak onu da göreceğiz.

Bu tek yönlü bir iletişim aracı değil. Böyle kalacak da değil. Katılımcılar hangi içeriğe daha çok ilgi gösteriyorsa, içeriğini kendi yüklemek istiyorsa, buna imkan verecek özellikler bu “portal”ın içinde var. Zamanla bilinçli ilerledikçe katılımcıların üyelerin istekleri çerçevesinde de şekil alacak.

Bu konuda uzman katılımcılardan mı bahsediyoruz?

Hayır şart değil. Bizde iki türlü üyelik var. Birincisi herkese açık. Diğeri AB ile ilgili kurumlardaki teknik komitesi çalışanları. Genel üyeler sürdürülmekte olan müzakereler hariç her yere girebilecekler.

Hedefleriniz neler? 

Bunu ölçebileceğimiz sistemimiz var. Şu andaki sistemde “hit”i bile göremiyoruz. Düşündüğümüz üyelik sayıları ilk bir kaç ay içinde birkaç bini bulması. Bunların verimli olacak içerik katkısında bulunabilecek seviyede olmaları. Üst düzey yöneticiler. Bunun herhangi bir “portal”den farklı kılacak şey, bu sürece katkıda bulunacak içeriklerin de toplanıyor olması ve bu içeriklere herkesin ulaşabiliyor olması.

Ne zaman başladınız portal çalışmalarına? 

2002´nin başında başladık. Ben başta beri web sitemizden memnun değildim. Böyle bir genel iletişim stratejimizin en önemli ayaklarından oldu. Tabii oturana kadar bir test süresi olacak. Ondan sonra çok kapsamlı olacak.

Siz günlük yaşamda internetten ne derecede faydalanıyorsunuz? 

Kişisel olarak faydalanmıyorum. Ancak, arkadaşlarımın hepsi internetten faydalanarak bilgileri bana topluyorlar. Avrupa Parlamentosu komisyonunu düzenli olarak izliyoruz örneğin.

ÖZEL SEKTÖR NASIL YARARLANACAK?

Özel sektöre katkısı nasıl olabilir? 

Buradan alacağımız bilgiler, değerlendirmeleri raporlar halinde sunabiliriz. Çeşitli istekleri sonuçta biz politikalarımızı belirlerken dikkate alırız. Şöyle bir talep var, bizim bu talebi karşılamamız lazım gibi düşünürüz.

Burada çeşitli konularda anket de olacak. Bu konularda düşünceleri öğreneceğiz. Uyum grupları altında özel sektörü ilgilendiren sektörel uygulamalar da var. Bunların içinde kendi önerileri varsa, uzmanlıklarını geliştirdikleri veya öğrenmek istedikleri konular varsa, buraya girip soru sorabilirler, içerik yükleyebilirler, varolmuş geliştirilmiş bir içeriğe yorum yapabilirler.

Bir kontrol var mı?
 
Tabii bunlar bir içerik yönetiminden geçiyor. Bunun için bir çalışma grubu oluşturduk. Genel sekreterliğin her biriminden bir arkadaş içerik yüklemek ve gündelik olarak güncelleştirmek konusunda sorumlu. Ama bir de bunun yönetimi var. Ne girsin, ne girmesin diye. Burada önemli olan güncellik, tarafsızlık.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz