Apple'ın tahtına oturdu

Google'ın çatı şirketi Alphabet, Apple'ı geride bırakarak en değerli şirket oldu.

2.02.2016 11:38:380
Paylaş Tweet Paylaş
Apple'ın tahtına oturdu
4.5 yıldır dünyanın en değerli şirketi olan ABD merkezli teknoloji devi Apple ünvanını Google'akaptırdı. Geçtiğimiz yıl yeniden yapılanma kapsamında hayata geçirilen Google'ın çatı şirketi Alphabet, dünyanın en değerli şirketi oldu.

Son çeyrek karının beklentilerin üzerinde olmasıyla 4.9 milyar dolar (14.3 milyar TL) net gelir açıklayan Alphabet'in piyasa değerinin bugün 568 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 4.5 yıldır dünyanın en değerli şirketi olan Apple'ın değeri ise 535 milyar dolar. Geçtiğimiz Ağustos ayında yeniden yapılanmaya giden teknoloji devi, Google'ın ve bünyesinde bulunan diğer şirketlerin Alphabet adını alan yeni bir şirketin şemsiyesi altında çalışmaya başlayacağını duyurmuştu.

Yeni şirket yapılanmasına göre, Google'in temelini oluşturan arama motoru ve internet reklamı gibi alanlar, şoförsüz otomobil ve uçak gibi yeni teknolojik faaliyetlerden ayrılmıştı

TEKNOLOJİ DEVLERİ ZİRVEYİ BIRAKMIYOR

En değerli şirketler sıralamasına bir süredir teknoloji devleri damga vuruyor. Bir teknoloji şirketi olan Microsoft'u geride bırakan Apple, koltuğunu başka bir teknoloji devine bıraktı. 2010 yılında ünvanını Apple'a kaptıran Microsoft ise bu ünvanı IBM'den almıştı. Dünya genelinde petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte ExxonMObil gibi enerji devleri üst sıralardaki yerlerini 'silikon vadisi'nin teknoloji devlerine bıraktı.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz