Beyaz eşyada liderliği 3 yılda alırız

Samsung Türkiye Başkanı Yoonie Joung, Samsung’un yeni yol haritasını, yakın ve orta vadede ulaşmak istedikleri hedefleri ilk kez Capital’e anlattı.

3.08.2014 19:37:530
Paylaş Tweet Paylaş
Beyaz eşyada liderliği 3 yılda alırız
Samsung’un Türkiye Başkanı  Yoonie Joung, göreve geleli henüz bir yıl olmadı. Ancak oldukça iddialı hedeflere sahip. Orta vadede Samsung’u Türkiye’nin en sevilen markası yapmayı amaçlıyor.

Cep telefonu ve TV’de lider oldukları Türkiye’de beyaz eşyada da ilk sıraya yerleşmeyi planlıyor. Teknoloji ve tasarımda güçlü olmalarına rağmen bu alanda bayileşmede geri kaldıklarını itiraf eden Joung, “Çoğu insana ulaşamadık, kendimizi tanıtamadık.

Şimdi herkes Samsung markasını tanıyacak. 3 yıl içinde liderliği alacağız” diye konuşuyor. Teknoloji devi Samsung, Türkiye’de atağa geçmek için hazır. Cep telefonları ve TV’de pazar lideri konumundaki şirket, şimdi beyaz eşya ve kurumsal çözümler alanında da liderlik peşinde...

Anadolu Grubu ortaklığı ile yürüttüğü beyaz eşya operasyonunda, 2010 yılında strateji değişikliğine giden şirket, ortaklığa son vererek kendi satış ağını kurdu. Bu yıl bayi ağına ciddi yatırım yapma kararı alan Samsung, servis kalitesini de artırmaya çalışıyor.

Teknoloji ve tasarımda güçlü olmalarına rağmen bayileşmede geri kaldıklarını belirten Samsung Türkiye Başkanı Yoonie Joung, “Çoğu insana ulaşamadık, kendimizi tanıtamadık. Şimdi Samsung Dijital Plazalarla beraber herkes Samsung markasını tanıyacak. 3 yıl içinde liderliği almayı hedefliyoruz” diyor.~

Yaklaşık 1 yıl önce göreve gelen Samsung Türkiye Başkanı Yoonie Joung, Samsung’un yeni yol haritasını, yakın ve orta vadede ulaşmak istedikleri hedefleri ilk kez Capital’e anlattı:

Toplam kaç kategoride faaliyet gösteriyorsunuz? Gelirlerinizin dağılımı nedir?
3 ana kategorideyiz. Birinci kategori cep telefonu ve tabletler. İkincisi televizyon ve beyaz eşya. Üçüncü kategori de kurumsal çözümlerimiz olan B2B işlerimiz.

Cep telefonu ve tabletler, gelirlerimizin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. İkinci büyük işimiz televizyon ve beyaz eşya. Fakat B2B de giderek büyüyor. Bu yıldan itibaren Samsung’da kurumsal çözümün bulunduğunu söylemeye başladık.

Şu anda kurumsal satış, işlerimizin yüzde 3’ünü oluşturuyor. Yıl sonunda bu oran yüzde 10’a, gelecek yıl yüzde 20’ye çıkacak. Bu tablo dünyada da aynı.

Önümüzdeki yıllarda büyümeyi sürükleyecek kategoriler neler olacak?
En çok kurumsal satış tarafı büyüyecek, Bu pazar çok büyük, ancak biz pazara geç girdik. Hızlı büyüyeceğimiz ikinci alan beyaz eşya.

Peki lider olduğunuz kategoriler hangileri? Yakın zamanda liderliği almayı planladığınız kategoriler var mı?
Cep telefonunda ve televizyonda lideriz, Beyaz eşyada Türkiye’de yerli markalar çok güçlü olduğu için, biz biraz zayıfız. Orada güçlü olmaya çalışıyoruz

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz