"Bilginin yüzde 10'unu Bulutlar idare edecek"

Önder Sönmez, bulut bilişim pazarını ve bu pazara ilişkin öngörülerini bizimle paylaştı

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bilginin yüzde 10'unu Bulutlar idare edecek
EMC, veri depolama teknolojileri ve yazılım sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. 1979 yılında kurulan şirketin amacı, o yıllardaki veri depolama sistemlerindeki ihtiyacı karşılamaktı. Bu alanda hızlı büyüyen şirket, Türkiye pazarına ise 1999 yılında girdi. Şirketin genel müdürü Önder Sönmez, “Alanımızda dünya lideriyiz. Şu anki yapımız, bir donanım şirketi olmanın çok ötesinde bilgi altyapısı çözümleme şirketi haline geldiğimizi gösteriyor” diyor. Sönmez, gerçek anlamda bulut bilişim pazarının büyüklüğü konusunda henüz sağlıklı bir araştırma yapılmadığını söylüyor. Ancak pazarın 200-600 milyon TL arasında bir yerde olduğunu tahmin ediyor. Bu rakama ise “hosting” veya bulut bilişim tanımına girmemekle birlikte aynı şirketlerin verdiği hizmetlerin dahil olmadığına dikkat çekiyor. Sönmez, Türkiye’de pazarın hızlı büyüdüğünü ve büyüme oranının en az yüzde 50 seviyesinde olduğunu tahmin ediyor. EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, bulut bilişim pazarını ve bu pazara ilişkin öngörülerini bizimle şöyle paylaştı:

KÂRLI VE AVANTAJLI
Gartner şirketinin yaptığı araştırmaya göre, dünya çapında 91 milyar dolar olan bulut servisleri, 2012 yılında 109 milyar dolara çıkacak. İşletmelerin bulut bilişime ve hizmetlere yapacağı harcamanın ise 2016 yılında 207 milyar dolara ulaşması planlanıyor. Buna oranla maliyetleri azaltan, veri depolama sistemini hacimsel olarak küçülten, düzenleyen, öncelik sıralamasına koyarak organize edebilen bulut bilişime olan yatırımlar da artış gösterecek. Potansiyeli her geçen gün artan ve sağlayıcıları heyecanlandıran bulut bilişim pazarı, hem işletmeler hem sektör şirketleri için kârlı ve avantajlı yapısını sürdürecek.

NEDEN POPÜLER OLDU?

1960’larda ortaya çıkan bulut bilişim kavramının günümüzde popülerleşmesinin başlıca sebebi; sunucu, depolama ve network sanallaştırma teknolojilerinin olgunlaşması, WAN altyapılarının hızlanıp ucuzlamasıdır. 1960’larda sadece mainframe ortamında hayata geçebilen bazı kavramlar, açık sistemlerdeki teknolojik gelişmenin hız kazanması ile günümüzde revaçta olmaya başladı.

BULUTLAR İDARE EDECEK

2011 yılında gerçekleştirilen “Kaostan Değer Yaratmak” isimli IDC Digital Universe adlı araştırma, dünya genelinde bilginin her 2 yılda bir 2 katın üzerinde artmakta olduğunu gösteriyor. Bu çalışmaya göre 2011 yılında, 1,8 zettabayt tutarında bilgi yaratılacak ve türetilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz