"BİT sektöründe büyüme trendi devam ediyor"

Tayfun Acarer, sektörün gelişimine ve önümüzdeki dönem beklentilerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

29 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
BİT sektöründe büyüme trendi devam ediyor
Geçen yıl bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (BTK) tarafından haberleşme sektörüne ilişkin rapor oluşturuldu. Raporda 2023 senesinde ulaşılmak üzere haberleşme sektörü ile ilgili 54 ve posta sektörü ile ilgili 20 hedef belirlendi.

B013 yılının bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün büyüme trendinin devam ettiği iyi bir yıl olduğunu söyleyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, “Genişbant internet kullanımı hızlı bir şekilde artıyor. Mobil ve sabit genişbant internet abone sayısı 33 milyonun üzerinde, dolayısı ile internet kullanıcı sayısı da 55 milyona ulaştı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki istikrarlı büyümeyi, ön ödemeli ve faturalı abone oranlarındaki değişme ile de görebiliyoruz. Son birkaç yıl içinde faturalı abone sayısı iki kat artarak yüzde 40’a ulaştı” diyor.

Sektördeki gelişime dikkat çeken Tayfun Acarer, BTK olarak bir taraftan sektörün büyümesini sağlayacak şekilde düzenlemeler yaparken, diğer taraftan tüketici hak ve menfaatlerini korumayı da gözettiklerini ifade ediyor. Tayfun Acarer bu konuda yaptıkları uygulamaları şöyle özetliyor; “Mobil sektörde SIM kilit uygulamasını kaldırdık, M2M hatlarının ilk tesisindeki Özel İletişim Vergisi’nin kaldırılması da bu konudaki çok önemli gelişme.

Acil yardım çağrılarının SMS ile gönderilebilecek olması nedeniyle konuşma veya işitme engelli vatandaşlarımızın SMS ile acil yardım çağrısında bulunabilmesi de sağlandı.” Tayfun Acarer, sektörün gelişimine ve önümüzdeki dönem beklentilerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Telekom sektörü 2013 yılını nasıl geçirdi?
2013 yılı bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün büyüme trendinin devam ettiği iyi bir yıl oldu. 2013’te sabit telefon abone sayısı 13.5 milyon, mobil abone sayısı 69.7 milyon oldu. Mobil abonelerden 49 milyonu üçüncü nesil abonesi ve bunların yaklaşık yarısı da mobil internet kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz