Bulut pazarı çok hızlı büyüyecek

Bulut bilişim bir kaynak sağlama modeli olarak son yıllarda öne çıkıyor.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bulut pazarı çok hızlı büyüyecek
Şirketler Bulut bilişim modelini farklı şekillerde kullanıp kendilerine maliyet ve esneklik avantajı sağlayabiliyor. Büyük şirketlerin yanında KOBİ’ler için de ciddi bir fırsatın söz konusu olduğunu söyleyen HP Satış Öncesi Destek ve Bulut Bilişim’den Sorumlu Müdür Mert Sarıkaya, bulut bilişimin KOBİ’lere maliyet kontrolü, hız ve kullanım kolaylığı açısından cazip geleceğini belirtiyor. Sarıkaya, bulut bilişimin günlük yaşamda da bazı değişiklikler getireceğine dikkat çekiyor.

Bulut yeni bir havram mı yoksa halihazırda yıllardır bu teknolojiyi kullanıyor muyuz?

- Bulut bilişim BT alanında çok da yeni bir kavram değil, fikir olarak geçmişi BT’nin hayatımıza girdiği yıllara dayanıyor. İlk çarpıcı fikir 1960’larda Amerikalı bilgisayar bilimcilerden John McCarthy’den geldi. McCarthy o tarihte bilgi işlem çözümlerinin bir gün su veya elektrik gibi genel BT hizmetleri olarak sunulacak şekilde organize edilebileceğinden bahsediyordu. Douglas Parkhill, 1966’da yazdığı “Bilgisayar Hizmetlerinin Zorluğu-The Challenge of the Computer Utility” kitabında bulut bilişimi anlatmakta kullandığımız temel bulut kavramlarını açıkladı. Esnek kaynak kullanımı, bilişimin internet üzerinden hizmet olarak sunulması, sanallaştırma ile sunulacak BT arzının teorik üst sınırının olmaması ParkhilPin kullandığı kavramlar arasında yer alıyordu. Bilgi teknolojilerinde bu fikirlerin hayata geçmesi doğal olarak yıllar aldı. Ana bilgisayarlardan başlayan ve 1990’larda internetin hayatımıza girmesine kadar geçen dönemde birçok teknolojik değişim yaşadık ve her atılan adım bu vizyonun gerçek olmasına katkıda bulundu. Geçtiğimiz yıllarda gündemde olan uygulama servis sağlayıcı, utility computing, grid computing gibi kavramlar bulut öncesi farklı bakış açılarını getirdi. Kurumların sanallaştırmayı benimsemesi ve uygulaması, standartlaşma, BT otomasyonu gibi temel trendler de bir sonraki adım olan bulut bilişim için güzel bir temel oluşturdu.

Bulut bilişimin şirketlere maliyeti nedir?
- Bulut bilişim modellerine baktığımızda en temel ayrım, kurumların BT hizmetlerini nasıl sağladıklarına dayanıyor. Bunlardan birincisi, kendi kaynakları ile oluşturdukları bulut altyapısını kullanarak iç müşterilerine hizmet sağladıkları özel bulut modeli. Kurumların belli BT hizmetlerini dışarıda bulunan bir bulut servis sağlayıcısından aldıkları diğer model ise genel bulut olarak adlandırılıyor. Bunların yanında her iki modelin de bir arada olduğu katma bulut yapıları da günümüzde karşımıza çıkmaya başladı. İç müşterilerinize hizmet sağlayacağınız özel bulut altyapısını hayata geçirme maliyeti oldukça değişken.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz