"Dijital dönüşüm başladı"

Telekom sektörüne tüm dünyada yenilikçi teknolojiler yon veriyor. Her geçen gün önemli gelişmelerin yaşandığı sektör, Türkiye’de istenen düzeyde olmasa da büyümesini sürdürüyor.

28 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital dönüşüm başladı
Bugün Türkiye’de mobil abone sayısı yaklaşık 69 milyon, mobil penetrasyon oranı ise 0-9 yaş arası hariç olmak üzere yüzde 100’ün üzerinde. 3g abone sayısı 47,5 milyonu buldu.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Makineler arası iletişimde kullanılan hat sayısı ise 2 milyon civarına ulaştı. Toplam mobil trafik miktarı yılın her çeyreğinde artıyor. Türkiye’de mobil genişbant penetrasyonu yüzde 33,7.

OECD ülkelerinde ise bu rakam yüzde 63’ü buluyor. İletişim teknolojileri pazarının Türkiye’deki büyüklüğü ise 2012 yılındaki 30,8 milyar tl’den 2013’te 42 milyar tl’ye ulaştı. Tüm şirketlerin hedefindeyse yenilikçi ürün ve hizmetlerle dijital devrimden lider olarak çıkmak var.

Tüm dünyada internet, iletişim ve bilgi teknolojilerinin iç içe geçtiği yeni bir döneme girdik. Bu dönemin adı şimdiden dijital çağ olarak adlandırılmaya başlandı. Mobil internet alanındaki gelişmeler ve mobil uygulamalar bu yeni dönemin seyrini belirleyecek.

Önümüzdeki dönemde telekom sektörünün büyümesinde akıllı cihazların yaygınlığının artması ve machine to machine/makineler arası iletişim adı verilen (M2M) alanında kaydedilecek gelişmelerin önemli rol oynaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz