Doların faturası iPhone’cuya çıkacak!

Tüketici elektroniğinde dolardaki yükselişle birlikte artan maliyetler, 'zam' çanlarını çalmaya başladı. iPhone 6, dolardaki sıçramadan payını almaya hazırlanan ürünlerin başında

17.12.2014 12:15:020
Paylaş Tweet Paylaş
Doların faturası iPhone’cuya çıkacak!
ABD Merkez Bankası’nın (FED) çarşamba günkü toplantısından çıkabilecek faiz artırımı sinyaline kilitlenen finans piyasalarında yurtiçinde artan siyasi tansiyonla 2.39 TL’yi aşan dolar kurunun faturası, teknolojiseverlere çıkacak. Türkiye’nin en büyük ithalat kalemlerinden biri haline gelen tüketici elektroniği pazarında dolardaki yükselişle birlikte artan maliyetler, yılbaşından sonra tüketiciler için “zam” çanlarını da çalmaya başladı. Kurdaki sıçramadan payını almaya hazırlanan ürünlerin başında ise iPhone 6 var.

GÜMRÜĞE NE KADAR PAHALI GELİYOR?

Teknoyo.com'un haberine göre 30 Ekim 2014’te 2.20 TL olan dolar, bugün 2.39 TL’yi aşınca, teknoloji ithalatçılarının maliyetleri de 1.5 ayda otomatik olarak yüzde 8.7 arttı. 2014 yılının en yüksek seviyelerine çıkan dolardaki son bir yıllık artış oranı ise yüzde 18’i buldu. Kurdaki bu artış, son tüketici farketmese de operasyonel işlemlerin büyük bir oranının dolar cinsinden  yapıldığı Türkiye tüketici elektroniği pazarında da “zam” sinyalini verdi.

Türkiye’de perakende satış fiyatı 2349 TL’den başlayan iPhone 6’nın gümrüğe giriş maliyeti yaklaşık 609 dolar. 1.5 ay önce 1340 TL seviyesinde olan bu maliyet, dolardaki son yükselişle şu anda 1460 TL’ye çıktı. Bu fiyatın üzerine eklenen ÖTV ve KDV de hesap edildiğinde ithalatçıların iPhone 6 maliyeti de 120-140 TL seviyesinde artmış oldu. Bu durum karşısında zaten pahalılığıyla öne çıkan iPhone’ların fiyatını artırmak istemeyen perakendeci ise yüzde 10’luk kâr marjından vazgeçmek durumunda kalacak.

1000 DOLARLIK ÜRÜNÜN FİYATI NE KADAR ARTTI?

Teknoloji perakendesinde henüz etiket fiyatları değişmedi ancak, 1.5 öncesine göre 1000 dolarlık bir dizüstü bilgisayar için şimdi 150 TL daha fazla ödemek gerekiyor. Daha açık bir ifadeyle, alışveriş yaptığınız internet sitesi veya teknoloji perakende mağazası, eğer fiyat etiketlerini döviz cinsinden belirliyorsa, siz farketmeseniz de doların ateşi sizi yaktı bile. Çünkü, bu satış kanallarında tüketicilerin sadece TL fiyatlarla karşılaşmasına karşın, ürünlerin TL fiyatları anlık olarak döviz kurundan çevriliyor. Örneğin, Bimeks’in internet sitesinde, “Ürünün TL fiyatı satış esnasındaki döviz kuru ile hesaplanacaktır” ibaresi bulunurken, Vatan Bilgisayar’ın online satış kanalında ise “1 USD = 2.35 TL, 1 EURO = 2.91 TL olarak hesaplanmıştır” ifadesi yer alıyor.

KUR ZAMMINI KİM ÜSTLENECEK?

Yılbaşı kampanyaları ve mevcut stoklar nedeniyle elektronik ürünlerin fiyatlarındaki artış sınırlı kalırken, şimdilik kurdaki artışı üstlenen teknoloji perakendecileri dolardaki yükselişin devam etmesi durumunda tüketici elektroniği ürünlerinin son tüketici fiyatlarına da zam yapmak veya yeniden kur sabitleme kampanyalarına yönelmek zorunda kalacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz