"Dünyada 10 mega operatör kalacak"

Ulutaş ile Accenture’un hazırladığı “Geleceğin iletişim hizmeti sağlayıcıları/Yakınsayan dijital dünyaya uyum planı” araştırmasının tüm detaylarını konuştuk.

29 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Dünyada 10 mega operatör kalacak
Telekom endüstrisi en büyük değişimi geçiren endüstri. Bütün kâr zarar tablolarını oynatacak, iş yapış şekillerini dönüştürecek kadar önemli değişimler yaşıyor. Milyarlarca dolarlık yatırımlara imza atan sektörün oyuncuları fiyat rekabetine boğulmuş durumda.

Yeni dönemde yeni rakipleri var. Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş, whatsapp, google, facebook gibi şirketlerin aslında yeni rakipler olduğunu söylüyor ve “yatırımı telekom şirketleri yapıyor ama servisi başkaları satıyor.

Çok büyük bir konsolidasyon dalgası geliyor. Artık şirketler yatırımları ortak gerçekleştirmenin yollarını arayacak. Yeni teknolojiler, yeni iş modelleri, yeni şirketler ve yeni gelir modelleri yaratılacak” diyor.

elekom sektörünü çok önemseyen ve bu sektöre yönelik oldukça kapsamlı danışmanlık hizmeti veren Accenture, geçtiğimiz günlerde sektörün geleceğini öngören bir rapor yayınladı. “Geleceğin iletişim hizmeti sağlayıcıları/Yakınsayan dijital dünyaya uyum planı” başlıklarıyla hazırlanan raporda sektörün karşı karşıya kaldığı riskler, fırsatlar ve riskleri fırsatlara dönüştürmek için sıralanan pek çok öneri mevcut.

Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş, telekom sektörünün çok büyük değişimler geçirdiğini söylüyor ve yeni dönemde bütün kâr zarar tablolarının değişeceğini, iş yapış şekillerini dönüştürecek kadar önemli değişimlerin yaşanacağını belirtiyor.

Yeni dönemde fiyat rekabetinden çıkamayan telekom operatörlerinin yeni gelirler yaratmak zorunda olduğuna değiniyor ve “Telekom sektöründe çok büyük bir konsolidasyon dalgası geliyor. Artık şirketler yatırımları ortak gerçekleştirmenin yollarını arayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz