En kritik avantajı esneklik

Cloudtürk Genel Müdürü Mustafa Yazıcı’nın sorularımıza yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
En kritik avantajı esneklik
Bulut bilişim alanında bir çok hizmet sunan Cloudturk’ün genel müdürü Mustafa Yazıcı, modelin şirketlere mali açıdan büyük imkânlar sunması ve yalnızca tüketilen kaynak kadar ödeme yapılması nedeniyle ilgi çektiğini söylüyor. Yazıcı, güvenlik noktasında da bulut teknolojisindeki risklerin şirketlerin kendi bünyesindeki sunucuların network’e bağlandığı andaki risklerden farklı olmadığına dikkat çekiyor. Yazıcı, Cloudturk olarak sundukları teknolojiyle özellikle küçük, orta ve büyük işletmelere büyük avantajlar sağladıklarını belirtiyor. Cloudtürk Genel Müdürü Mustafa Yazıcı’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Cloudturk olarak bulut bilişim alanında ne tür hizmetler veriyorsunuz?
- Türkiye’nin gerçek Sunucu Altyapı Hizmeti (Infrastructure as a Service - IaaS) sağlayıcısı olan Cloudturk, esnek, güncel, ölçeklenebilir ve tüketim bazlı faturalanan sanal sunucu hizmeti sağlayan bir kurum. Hizmetlerimizden faydalanan şirketler, kendi iş alanlarına odaklanarak kaynaklarından tasarruf etme imkânı buluyorlar. Cloudturk sunduğu teknolojiyle özellikle küçük, orta ve büyük işletmelere büyük avantajlar sağlıyor. Şirketler, sunucu ihtiyaçları olduğu zaman yeni sunucu almaktansa, maliyet ve güvenlik avantajından dolayı Cloudturk altyapısını kullanma yoluna gidiyor. Birçok şirket de mevcut sunucu altyapısını Cloudturk’ün sunucu altyapısına taşımayı tercih ediyor. Büyük ölçekli şirketler ise koşullarına göre bazen belirli parçalarını buluta taşırken, bazen de tüm altyapılarını Cloudturk sunucu altyapısı üzerinde yarattıkları özel buluta geçiriyor.

Temel olarak odaklandığınız noktalar neler?
- Odaklandığımız iki nokta var: Güvenlik ve hizmet kalitesinde süreklilik. Yatırımımızı ise Türkiye’nin bulut için üretilmiş ilk ve tek veri merkezi Anadolu Grubu bünyesinde bulunan Anadolu Bilişim Hizmetleri (ABH) ve HP ile birlikte gerçekleştirdik. Cloudturk tarafından sağlanan bulut hizmeti sayesinde altyapı tedarik hazırlığını, donanım bakımını ve performans ayarını otomatik olarak idare edebilirsiniz. Özellikle firmalar, Cloudturk’ün otomatik ölçeklendirme (auto-scaling) özelliğini kullanarak, ek bir denetim gerektirmeden optimal düzeyde kaynak kullanımıyla birçok avantaj elde ediyor. Ayrıca, yük dengeleme (load balancing) özelliği, gelen uygulama trafiğini otomatik olarak Cloudturk üzerinde çeşitli noktalara dağıtıyor. Böylece, uygulamalardaki hata olasılığı daha da düşürülmüş oluyor ve gelen uygulama trafiğine karşılık vermek için gereken yük dengeleme kapasitesi sorunsuz bir şekilde sağlanabiliyor. Cloudturk olarak biz de Google veya Facebook gibi depolama alanı ağını (Storage Area Network - SAN) kullanmıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz