"Geleceği belirleyecek 3 trend"

Akdemir, “Sektör genelinde artan talebi karşılamaya paralel olarak çeşitlenecek servislerle yeni oyuncuların da katılacağını düşünüyoruz” diyor. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Digital Age’in sorularını yanıtladı.

29 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Geleceği belirleyecek 3 trend
Fiyat ve kârlılık baskısıyla karşı karşıya olan telekom sektöründe olumlu gelişmeler de yaşanıyor. Artan mobil internet kullanım oranı ve akıllı cihaz penetrasyonuna paralel pazardaki büyüme potansiyeli, sektördeki gelir büyümesini tetikliyor. Öte yandan sosyal ağlar, mobil teknolojiler ve bulut bilişimin büyümeyi daha da derinleştirmesi bekleniyor.

Önümüzdeki dönemde entegre çözümler ve yakınsama teknolojilerinin de telekomu daha fazla meşgul edeceğine inanan Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, “sektör genelinde artan talebi karşılamaya paralel olarak çeşitlenecek servislerle yeni oyuncuların da katılacağını düşünüyoruz” diyor.

Telekom Türkiye’nin en dinamik sektörlerinden biri. Son yıllarda sektör artan rekabet nedeniyle fiyat ve kârlılık baskısı ile karşı karşıya. Ancak Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir’e göre günden güne artan mobil internet kullanım oranı ve akıllı cihaz penetrasyonuna paralel pazardaki büyüme potansiyeli, sektördeki gelir büyümesini tetikliyor.

Gelir büyüme oranına bağlı olarak pazarda EBITDA seviyesinde bir büyüme söz konusu olduğunu belirten Akdemir, telekomünikasyon sektörünün geleceğini de üç trendin belirleyeceğini ifade ediyor.

Bu trendleri de şöyle açıklıyor: “Bunlar sosyal ağlar, mobil teknolojiler ve bulut bilişim. Dolayısıyla, sektördeki rekabet de bu üç trend üzerinden derinleşecek.

Mobilitenin önemi ve değeri de hızla artmaya devam ederken, içerik, mobil bağlantı ve mobil cihazlarla ilgili hayatımızı kolaylaştıran yenilikçi, teklif, ürün ve hizmetler, operatörlerin başlıca rekabet alanları olmayı sürdürecek.”

Önümüzdeki dönemde entegre çözümler ve yakınsama teknolojilerinin de sektörü daha fazla meşgul edeceğine inanan Akdemir, “Sektör genelinde artan talebi karşılamaya paralel olarak çeşitlenecek servislerle yeni oyuncuların da katılacağını düşünüyoruz” diyor. Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, Digital Age’in sorularını yanıtladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz