Google'ın sürücüsüz otomobili kaza yaptı

Google’ın ABD’de San Francisco’da bir süredir trafiğe açık alanlarda test ettiği sürücüsüz otomobili otobüse çarptı.

1.03.2016 17:24:270
Paylaş Tweet Paylaş
Google'ın sürücüsüz otomobili kaza yaptı
Google’ın ABD’de San Francisco’da bir süredir trafiğe açık alanlarda test ettiği sürücüsüz otomobili kaza yaptı. ABD’de Silikon Vadisi yakınlarında meydana gelen olayda, Google’ın sürücüsüz otomobili, yolcu taşıyan bir otobüse çarptı. Saatte 3.2 km hızla giden sürücüsüz otomobil, saatte 24 km hızla hareket halinde olan bir otobüsün önüne sürdü.

Teknoyo'nun haberine göre, Google’ın sensör ve kameralar ile donatılmış olan Lexus SUV modelinin karıştığı kaza, 14 Şubat tarihinde şirketin genel merkezinin bulunduğu Mountain View yakınlarında gerçekleşti. Herhangi bir yaralanma vakasının yaşanmadığı kaza, Google’ın 2009 yılından bu yana test ettiği sürücüsüz aracının başka bir araca çarptığı ilk kaza olarak kayıtlara geçti. 7 yıllık dönemde 12 ufak çaplı kazaolayı yaşayan Google’ın sürücüsüz aracı, bu olayla birlikte Google’ın kusurlu bulunduğu ilk kazaolayına da karışmış oldu.

Google’ın kazayla ilgili resmi açıklamasında, “Kazada açıkça bizim de sorumluluğumuz var. Eğer otomobilimiz hareket etmeseydi, çarpışma olmayacaktı. Bununla beraber, test sürücümüz de aracın trafiğe girmesi için yeterli mesafenin açılabilmesi için otobüsün yavaşlayacağını veya duracağını düşündü” denildi.

Sürücüsüz araçların algoritmasında değişikliğe gidildiğini duyuran Google, “Bundan sonra otomobillerimiz, otobüslerin veya diğer büyük araçların kendilerine göre hareket etme ihtimallerinin daha düşük olduğunu anlayacak ve umuyoruz bunun gibi durumları ileride daha incelikli değerlendirecek” açıklaması yaptı.

55 SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ YOLLARDA

Google, sürücüsüz araçlarla ilgili yaptığı tüm çalışma ve raporları kamuoyuyla paylaşmak için 2015 yılının Mayıs ayında bir internet sitesi açmıştı.

Bu site üzerinden sürüş mesafeleri ve kazaları aylık raporlar halinde kamuoyuna açıklayan Google’ın verilerine göre sürücüsüz otomobil, şu ana kadar 2.3 milyon kilometresi sürücüsüz ve 1.6 milyon kilometresi ise “manuel” olmak üzere toplam 3.9 milyon kilometre yol katetti.

Geçen yılın Kasım ayında ilk trafik cezasını, trafik güvenliğini tehlikeye sokacak kadar yavaş hızda hareket etmekten dolayı alan Google’ın sürücüsüz otomobilleriyle ilgili Ocak 2016 raporuna göre Google 22’si Lexus SUV ve 33’ü ise prototip modeli olmak üzere toplam 55 sürücüsüz otomobille ABD’de trafiğe açık alanlarda test ediliyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz