İhtiyaca uygun çözüm sunuyoruz

Kadir Şener’le bulut bilişimi ve Microsoft’un bulut bilişimdeki yerini ve hedeflerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhtiyaca uygun çözüm sunuyoruz
Kurumsal bulut bilişim bazlı servisler için insan kaynakları ve altyapıya yapılan yatırımın, 2011 ila 2012 sonu arasında yüzde 19,8 artış göstererek 109 milyar dolara çıkması bekleniyor. IDC’nin araştırmasına göre ise bulut bilişim özellikle istihdam anlamında oldukça büyüyecek. Sonuçlara göre, 2012 yılının sonunda bulut bilişim sektörü 6,7 milyon kişilik ek istihdam sağlamış olacak. Sektör 4 yılda yüzde 50 oranında büyüyecek. 2015 yılında bulut bilişimden elde edilen yıllık gelir miktarının 1,1 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Teknolojinin yeni gelişimi bulut bilişimde Microsoft, öncü konumda. Tam, kapsamlı ve uçtan uca bir bulut hizmeti sunan şirket, bulutun gücünün tamamının istenilen şekilde kontrol altına alınmasını sağlıyor. Microsoft’un hedefi her son kullanıcının bulut bilişim avantajlarından kendi ihtiyaçları doğrultusunda yararlanmasını sağlamak. Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformları Ürün Müdürü Kadir Şener’le bulut bilişimi ve Microsoft’un bulut bilişimdeki yerini ve hedeflerini konuştuk.

Bulut bilişim neden bu kadar önemli?
- Bulut bilişim çok önemli bir teknolojik dönüşüm. Bulut servislerini biz 10-15 yıldır kullanıyoruz. Ama kurumlara, kullanıcılara yayılması ve bu kadar popülerleşmeye başlamasını son 3-4 yıldır görüyoruz. Bu bir dönüşüm. Öyle bir günde olmuyor. Geriye baktığımızda hep böyle önemli dönüşümler oluyor. 1970’lerde main frame teknolojisi vardı. Verimlilik yüksekti fakat esneklik yoktu. 80- 90’larda bilgi teknolojileri önemli bir değişim yaşadı. PC sunucu modeli dönüşümü. Burada esneklik, çeviklik vardı. Bulut bilişim bu iki dünyanın, verimlilik ve esnekliğini bir araya getiren bir dönüşüm. O yüzden ekonomik boyutu var işin.

Bulut bilişimin ekonomik açıdan ne gibi avantajları var?

- Görünen tarafta ölçek ekonomisi var. Siz bir kurumsunuz. Bir iki üç sunucu alıyorsunuz, ama bir bulut hizmetinden bahsettiğimizde 100 -200 bin sunuculu yapılardan bahsediyoruz. Ölçek ekonomisine bağlı olarak elektrikte tasarruf elde ediliyor, sunucu satın almalarında belli bir tasarruf elde ediliyor. İş gücü yüklerinde belli tasarruflar elde ediliyor. Maliyetler düşüyor. İkincisi talep tarafında bir kümelenme oluyor. Şöyle bir yapı düşünün. Günün saatlerine bağlı olarak değişik talepler geliyor. Son kullanıcı, hizmetleri genelde akşam kullanılır. Ama iş hizmetleri gündüz kullanılır. Siz gündüz çok talep gören bir hizmet için yatırım yapsanız da akşam talep boş kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz