KOBİ’ler CRM ile büyüyecek

CRM pazarında faaliyet gösteren yerli şirket BFC Bilişim ile Türkiye pazarını ve gelecek planlarını konuştuk.

26.10.2014 12:11:480
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ’ler CRM ile büyüyecek
Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımları pazarında en büyük yatırımları, finans, telekom, perakende sektörlerinde ve özellikle KOBİ’lerde beklediklerini söyleyen BFC Bilişim Uygulama Koordinatörü Suphi Çeviker, “KOBİ’lerin CRM ile sektörün de KOBİ’ler ile büyüyeceğine inanıyoruz" diyor.

Yazılımlarının tamamen yerli geliştirme ve yüzde yüz Türkçe olmasının kendilerine büyük avantaj sağladığını ifade eden Çeviker, yeni altyapı projeleri hazırlığında olduklarını belirtiyor.
Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yazılımları, günümüzde değişen dinamikler nedeniyle şirketlerde daha fazla tercih edilir olmaya başladı.

CRM yazılımları özellikle şirketlerin enerjilerini doğru müşteriye doğru şekilde ve doğru zamanda harcamalarına olarak sağladığı için çokça tercih ediliyor. Müşterilerin alışveriş davranışlarını, olası ihtiyaçlarını, yönelim değişimini CRM ile anında öğrenmek mümkün.

Dünyada 20 milyar doları aşan CRM pazarında Türkiye’nin yüzde 3 gibi küçük bir payı olsa da büyümenin devam etmesi bekleniyor. CRM pazarında faaliyet gösteren yerli şirket BFC Bilişim ile Türkiye pazarını ve gelecek planlarını konuştuk.

CRM yazılım pazarının Türkiye’deki durumu nedir? Son yıllarda pazar nereden nereye geldi?
Dünyada, 2012 yılında 18 milyar dolar civarında olan CRM yazılımları pazarı, 2013’te yüzde 14’e yakın bir büyümeyle 20 milyar doları aştı. Türkiye ise bu pazarın yüzde 3’lük seviyesinde bir paya sahip bulunuyor. Türkiye'de ekonomik ve politik istikrar devam ettiği takdirde pazarın büyümeye devam etmesi bekleniyor. Ancak, büyümenin boyutunu pazar şartları belirleyecek.

Sektörün büyüme dinamikleri neler?
Dünyada CRM, hızına hız ve enerjisine enerji katarak ivmeli bir şekilde ilerliyor. Şirketlerin CRM konusunda beklentilerini karşılayabilen ve bu beklentilere cevap vermek isteyen birçok şirket rekabeti getiriyor. Bununla birlikte daha profesyonel ve daha kullanışlı çözümler sunmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz