Kritik sorulara çok özel yanıtlar

e-fatura dönemi diye nitelendirdiğimiz bu dönem, girişimcilerden şirketlere kadar çok sayıda kesim için büyük bir değişimi ifade ediyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik sorulara çok özel yanıtlar
Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor... e-fatura dönemi diye nitelendirdiğimiz bu dönem, girişimcilerden şirketlere kadar çok sayıda kesim için büyük bir değişimi ifade ediyor. e-finans uzmanları, hazırladıkları rehber niteliğindeki çalışmada, herkesin kafasındaki kritik sorulara yanıtlar veriyor. e-fatura’nın ne olduğundan sistemin işleyişine, e-defterden kağıt faturanın devre dışı kalacağı döneme kadar çok sayıda konuyu kapsayan bu çalışmanın herkese yararlı olacağını düşünüyoruz.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
1- e-Fatura nedir?
Türkiye’de 397 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu tebliğiyle hayata geçirilen ve 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan e-Fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasındaki iletişimin merkezi bir platform (Gelir İdaresi Başkanlığı-GİB) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belgedir. e-Fatura yeni bir belge türü olmayıp kağıt faturayla aynı hukuki niteliklere sahiptir.

e-Fatura Uygulaması, tanımlanan standartlara uygun e-Faturaların, taraflar arasında güvenli ve sağlıklı bir biçimde dolaşımını sağlamak amacıyla Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamaların genel adıdır. Ticari firma olarak anonim şirket, limited şirket ve gerçek/şahıs şirketi statüsünde bulunan mükellefler e-Fatura uygulamasından yararlanabilmektedir. e-Fatura ile sistemde kayıtlı tüm kullanıcılara e-Fatura gönderilebilir ve alınabilir. Gönderilen veya alınan e-Faturalar da bilgisayara veya arşiv izni olan kuruluşlara indirilerek elektronik ortamda muhafaza edilebilir ve istendiğinde ibraz edilebilir.

2- e-Fatura ticari hayata ne gibi katkılar getiriyor?
Saklandığı ve iletildiği ortam itibariyle e-Fatura çevre dostu olup kağıt tasarrufu sağlamaktadır. Ayda ortalama 1000 fatura kesen bir firma yılda 1200 ton karbon salınımını, 4 bin 800 ağacın kesilmesini, 15 bin litre atık su ve 156 bin litre sıvı atık oluşumunu engellemiş olur. e-Fatura düzenlemek satıcı için kağıt faturaya göre yüzde 57, alıcı için yüzde 62 daha fazla tasarruf sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz