Rusça konuşan coğrafyada büyüyeceğiz

Çağrı merkezi sektörü son yıllarda en hızlı büyüyen sektörler arasında yer alıyor.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Rusça konuşan coğrafyada büyüyeceğiz
65 bin kişiye iş sağlayan sektörün 2015’te 100 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan, nitelikli eleman gücü konusunda sıkıntılarının devam ettiğinin, ayrıca sektörün önemli problemlerle karşı karşıya olduğunun altını çiziyor. Pekkan, bu sorunların çözümü halinde yüksek istihdam sağlayan bu sektörün daha fazla artı değer yaratmaya devam edeceğini belirtiyor. Çağrı merkezi sektörünün lideri konumundaki Turkcell Global Bilgi bünyesinde 10 bin kişi çalışıyor. Toplam 45 firmaya hizmet veren şirket son 5 yılda 5 kat büyüme gösterdi. Turkcell Global Bilgi Genel Müdürü Bahadır Pekkan, bölgenin lider oyuncusu olma prensibi ile stratejilerini oluşturduklarını ve büyümenin özellikle Rusça konuşan coğrafyada artarak devam edeceğini söylüyor. Pekkan, Anadolu’da da yeni lokasyonlar açmayı ve istihdama katkıda bulunmayı sürdüreceklerini ifade ediyor.

Çağrı merkezi sektörünün Türkiye'deki gelişimi nasıl?
Çağrı merkezi Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri. Şu an itibari ile 1,8 milyar TL’lik bir ekonomik hacme ulaştığı tahmin ediliyor ve binin üzerinde çağrı merkezi bulunuyor. Son 5 yılda bu alana 200 milyon TL yatırım yapılmış durumda. Bu yatırım, ülke ekonomisine sağladığı yüksek katma değer kadar istihdama katkı anlamında da büyük önem taşıyor. Şu an 65 bin kişiye iş sağlayan sektörün, 2015 yılında 100 bin kişiyi istihdam edeceğini öngörüyoruz. Son yıllarda sürekli olarak yüzde 15-20 bandında büyüyor. Genç nüfusun fazla, işsizlik oranının yüksek olduğu ülkemizde sektör özellikle gençlerin ve kadınların istihdamı ile
bundan sonraki dönemde de büyümesini sürdürecektir. Önümüzdeki dönemde devletin sektörün daha fazla büyümesinin önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeleri yapması ile çağrı merkezlerinin Türkiye için stratejik önemini daha da sağlamlaştıracağını düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz