"Şirketler dönüşümü yakalamalı"

Dünya teknoloji devi Alcatel-Lucent, Nobel ödüllü bilim adamlarının görev yaptığı laboratuarlarında, dünyanın geleceğini şekillendirecek bir dizi teknoloji üzerinde çalışıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Şirketler dönüşümü yakalamalı
"GELECEK İNTERNETLE ŞEKİLLENECEK"
Alcatel-Lucent, telekomünikasyon teknolojileri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden. Kendini, "şirketlerin dönüşüm ortağı" olarak tanımlıyor. Yaptığı iş özetle telekomünikasyon altyapısı sağlamak. Bu kapsamda dünyanın önde gelen telekom operatörlerine, servis sağlayıcılarına ve kamu kuruluşlarına ses ve veri şebeke aktarım hizmetleri sunuyor. Ürün ve hizmetlerini ilk kez 80'li yıllarda, Teletaş firması aracılığıyla Türkiye'ye getiren şirket, zaman içinde Teletaş'a ortak olup Türkiye'yi önemli pazarlarından biri olarak konumladı. Al-catel-Lucent bugün Türkiye'de, Türk Telekom başta olmak üzere sabit ve mobil operatörlere, servis sağlayıcılara ve çeşitli kamu kuruluşlarına altyapı çözümleri sunuyor. Bunun yanı sıra İstanbul'da kurduğu AR-GE merkezi, yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde ve dünya pazarlarına sunulmasında önemli rol oynuyor. Geçtiğimiz ay Paris'teki merkezinde, Alcatel-Lucent'in CEO'su Ben Verwayeen ile geniş bir söyleşi yaptık. Alcatel-Lucent dünyanın sayılı araştırma kurumlarından Bell Laboratuarları'nın da sahibi. Bu laboratuarlarda sadece Alcatel-Lucent'in yeni ürün ve hizmetleri değil, dünyanın geleceğini değiştirecek sayısız yeni teknoloji üzerinde de çalışılıyor. Ben Verwayeen, bugün çok sayıda Nobel ödüllü bilim adamının görev yaptığı Bell Laboratuarları'ndaki yeni projeleri, teknolojinin bundan sonraki 50 yılda nasıl gelişeceğini anlattı. Ayrıca Alcatel-Lucent'in dünyada ve Türkiye'deki mevcut faaliyetleri ile yeni dönem planlarına ilişkin bilgi verdi. Teknolojinin yanı sıra çevre, ekonomi ve politika konularını da kapsayan vizyoner bakış açısıyla tanınan Ben Verwayeen'in, Capital'in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Capital: Alcatel-Lucent kendini, şirketlerin "dönüşüm ortağı" olarak tanımlıyor. Burada nasıl bir dönüşümden söz ediyorsunuz? Şirketlerin neden, nasıl bir değişime ihtiyacı var?
-  Geçmişte telekomünikasyon oldukça basit ve açık bir kavramdı. Telefonda annenize merhaba diyor, faks çekiyor, e-posta gönderiyordunuz. Kelimelerle iletişim kuruyorduk. Artık resimden videoya çok çeşitli araçlar var. Bugün Facebook'ta, 5 kelimeyi aynı satırda göremezsiniz. Onun yerine çok sayıda resim var. İletişim dünyası hızla değişiyor. Şu anda bu dünyanın merkezinde ses değil veri ve resim var. Ancak dünyanın genelindeki ağlar hala sese göre inşa edilmiş. Pek çoğu veri ve görüntüyü desteklemiyor. Bir telekom operatörü iseniz bu durum sizi sınırlar. Sonuçta annenizle toplam kaç kere telefonla görüşebilirsiniz ki.. Oysa insanlar, ağlar üzerinde çok sayıda uygulamayı kullanabiliyor. İşte bu nedenle bugün telekom şirketleri hem iş modelleri hem teknolojileri konusunda sorun yaşıyor. Bu durumu değiştirmeye ihtiyaçları var. Biz Alcatel-Lucent olarak bu değişime imkan sağlıyoruz.

Capital: Telekomünikasyon teknolojisi nereden nereye geldi? Bu gelişim tüketicinin davranışını, şirketlerin iş yapma biçimlerini nasıl etkiliyor?
- Son 5 yıldır, dünya nüfusuna her yıl hayatında hiç telefon görüşmesi yapmamış 500 milyon insan ekleniyor. Bu insanlar ses ile değil, veriyle başlıyor. Örneğin Afrika'da, Çin'de, Hindistan'da iletişim hizmetleri, bizim 30 yılımızı alan ileri bir seviyede başladı. Diğer yandan iletişim artık bir son ürün değil, iş modellerimizin bir parçası haline gelmiş durumda. Örneğin eBay, iletişim ağı olmayan bir iş modelinde yaşayamaz. Perakende pazarın yanı
sıra bir de kurumsal pazar oluşmuş durumda. Alcatel-Lucent, dünyanın en çok bilinen özel sermayeli araştırma kurumlarından Bell Labs'ın sahibi. Geçmişte dünyanın çeşitli yerlerinde iyi üniversitelerden insanları bulur, Amerika'ya gelip Bell Laboratuarları'nda çalışmalarını isterdik. Pek çoğu evinden çok uzakta olmak istemez, zorlanırdı. O zamanlar insanlar, fiziksel olarak yan yana çalışmak durumundaydı. Bu tamamen değişti. Bugün dünyanın neresinde olursanız olun istediğiniz herkesle birlikte çalışabiliyorsunuz. Bu, bence çok çok önemli bir değişim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz