Uçtan uca çözümler sunuyoruz

Erhan Savaş, bulut bilişim hizmetlerine ve bu alandaki gelecek planlarına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Uçtan uca çözümler sunuyoruz
Türkiye’de de son 2-3 yıldır hazırlık evresi geçiriliyor. Türkiye’de bulut bilişim ile ilgili ürün ve servisler, hızlı ve güvenilir veri transferi sağlayacak altyapıların gelişmesine, firmaların bu gelişimi gelir fırsatına dönüştürme isteğine ve BT altyapı harcamalarını düşürme baskısına paralel olarak giderek daha fazla ön plana çıkıyor. Bulut bilişim alanında, kurumsal işletmelere ve KOBI’lere ulaşmada ciddi erişim kanalları ve yatırım imkanları olan operatörlerin ve internet servis sağlayıcıların liderliği bulunuyor. Bulut hizmeti sağlayan firmalar kurumsal müşterilerine ve işletmelere kendi ürünlerini sağlarken, onları bulut bilişime taşıma önerisi de götürüyorlar. Kısa ve orta vadede mevcut kullanımın yaygınlaşacağını, bulut üzerinden uygulama kullanımının artacağını, uzun vadede de birtakım iş süreçlerinin bulut üzerinden kullanılmaya başlanacağını tahmin eden Huawei Orta Asya ve Kafkasya Bölgesi Uzman Danışmanı Erhan Savaş, “Huawei olarak, kendi özel bulut altyapısını kurmak isteyen kurumlara, genel bulut bilişim hizmeti vermek için servis altyapısı kurmak veya mevcut yapısına yeni bulut servisleri eklemek isteyen firmalara uçtan uca teknoloji, danışmanlık ve yönetim desteği sağlayarak destek oluyoruz” diyor. Savaş, bulut bilişim hizmetlerine ve bu alandaki gelecek planlarına ilişkin sorularımızı ise şöyle yanıtlıyor:

Huawei ne kadar süredir bulut bilişim hizmeti veriyor?
- Bulut bilişim hizmeti verebilmek için sistem odası altyapısından son kullanıcı önyüzüne kadar çok fazla teknolojinin uyumlu çalışması gerekiyor. Huawei telekomünikasyon ekipmanları üretiminden bu işin son kullanıcılara erişeceği uygulamalara kadar bireysel ve kurumsal kullanıcılara uçtan uca teknoloji sağlayıcısı olarak çalışan bir firma. Huawei’de bulut bilişim altyapısında kullanılan teknolojiler, telekom dünyası için olgunlaştırılan teknolojilerin bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Dolayısıyla, Huawei’nin altyapı anlamında uzun yıllardır oluşturduğu bilgi birikimini bulut için kullandığını söyleyebiliriz. Son birkaç yıldır da doğrudan bulut ile ilgili uygulamaları geliştirmekte.

Huawei bulut bilişime neden yatırım yapma kararı aldı?
- Müşterilerimizin teknoloji alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bulut bilişime yatırım yapıyoruz. Bizim B2B alanında müşterilerimiz telekom operatörleri, kurumsal işletmeler ve KOBİ’ler. Telekom müşterilerimizin temel ihtiyaçları BT verimliliğini artırmak, kendi müşterilerine farklı servisler ve çözümler sunabilmek, bu sayede yeni gelir kalemleri yaratmak olarak sıralanabilir. Kurumsal işletmeler ve KOBİ’ler ise işletme giderlerini düşürmek, servise çıkış sürelerini kısaltmak ve BT ile ilgili hizmetleri dışarıdan alarak kendi iş alanlarına odaklanmak istiyorlar. Bulut bilişimin getirdiği esneklik ve ortak kaynak kullanımının sağladığı maliyet avantajları müşterilerimizin beklentilerini karşıladığı için bu alanda yatırımlarımızı devam ettirmeyi planlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz