Vodafone "Kırmızı Bulut"la KOBİ'lere çözümler sunu

Engin Aksoy, bulut bilişimle ilgili çalışmalarını ve Türkiye hedeflerini anlatıyor.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Vodafone "Kırmızı Bulut"la KOBİ'lere çözümler sunu
Bulut bilişim, kuramlara pek çok avantajı aynı anda sunuyor. Bugün şirketlerin IT harcamalarının yüzde 75’ini güncelleme işlemleri, mevcut uygulama ve sistemlerin işleyişi, soğutma-ısıtma gibi kalemler oluşturuyor. Bulut bilişimi seçen şirketler tüm bu harcama ve yatırımlardan kurtuluyor, sadece işlerine ve inovasyona odaklanıyor. Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi’nden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Türkiye’nin Dünya Ekonomik Forumu Küresel Rekabetçilik Endeksi’ne göre, 142 ülke arasında 59’uncu sırada olduğunu hatırlatıyor ve ekliyor: “Bu tablo, ülkemizin ihtiyacı olan teknolojik dönüşümü, rekabetçiliği getirecek sıçramayı çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi gerektiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor. IDC’nin araştırması, 2014’e kadar Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde bulut hizmetlerine 18,8 milyar dolar harcama yapılacağını öngörüyor.” Bu alanda şirketlere rekabet gücü kazandıran çözümlerini nisan ayında Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut çatısı altında bir araya getirdiklerini söyleyen Aksoy, bu nedenle son dönemde pazardaki paylarını hızla artırdıklarını da vurguluyor. Engin Aksoy, bulut bilişimle ilgili çalışmalarını ve Türkiye hedeflerini anlatıyor:

Vodafone olarak bulut bilişim alanında ne gibi çalışmalarınız mevcut?
- Biz Vodafone tş Ortağım çatısı altında, mobil teknolojilerin iş dünyasına sunduğu verimlilik araçlarını, daha fazla kurum için erişilebilir hale getirmeyi en önemli sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. Bu sorumluluğumuzun uzantısı olarak KOBİ’lerimiz başta olmak üzere her ölçekte firmanın daha akıllı teknolojilerden faydalanarak iş yapmasına imkan sağlamaya çalışıyoruz. Bu şirketlere verimlilik ve rekabet gücü kazandıran bulut çözümlerimizi nisan ayında Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut çatısı altında bir araya getirdik. Vodafone İş Ortağım Kırmızı Bulut, halihazırda portföyümüzde bulunan bulut bilişim çözümlerini kompakt bir paket halinde sunan bir hizmetler bütünü. Vodafone Grubu’nun bulut bilişim konusunda küresel düzeyde uzun yıllara dayanan bir bilgi birikimi bulunuyor. Aralık 2011 itibariyle Vodafone.Net adıyla faaliyet göstermeye başlayan Koç.Net de hizmetlerini yıllardır bulut bilişim mantığıyla sürdürüyor. Biz Kırmızı Bulut’la bu çözümleri Türkiye'de ilk olan yeni uygulamalarla zenginleştirerek tek bir platform üzerinden sunmaya başladık.

Ürünleriniz şirketlerin talepleri doğrultusunda mı gelişiyor, yoksa belirli paketler halinde çözümler mi sunuyorsunuz?
- Vodafone Türkiye olarak piyasaya sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerin arka planında müşterilerimizin gerçek ihtiyaçlarını anlamaya yönelik kapsamlı bir analiz süreci var. Dolayısıyla Kırmızı Bulut’ta sunduğumuz çözümlerin öncesinde de kurumsal müşterilerimizin ihtiyaçlarını tam olarak anlamaya ve o ihtiyaçları karşılayacak hizmetler sunmaya odaklandık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz