"Watson kullananların sayısı 1 milyarı bulacak"

Türkiye'ye gelen IBM Global Kognitif Çözümler Genel Müdürü Bellissimo, yeni teknolojilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

23.11.2016 12:18:330
Paylaş Tweet Paylaş
"Watson kullananların sayısı 1 milyarı bulacak"
Türkiye’ye gelen IBM Global Kognitif Çözümler Genel Müdürü Jay Bellissimo, katıldığı etkinlikte IBM’in kognitif çözümleri ve bu alanda sektörlere katma değer sağlamak üzere hizmete sunduğu platform IBM Watson hakkında ilgi çekici açıklamalar yaptı.

IBM’in global alanda kognitif çözümlerinden sorumlu Genel Müdürü Jay Bellissimo, Watson ve kognitif teknolojilerin kısa sürede tüm dünyada kullanımının hızlı bir şekilde artacağını söylüyor. Bu dönüşümün bir “insan ve makine işbirliği” olduğunun altını çizen Bellissimo, Watson ile 1 milyar kişinin iki yıl içerisinde etkileşime geçeceğini belirtiyor ve şunları söylüyor:

“Tarih boyunca 3 farklı bilişim çağına tanık olduk. Bunların ilki tablolama sistemleriydi. 1950’lere kadar kullanımı süren bu sistemler ardından programlanabilir sistemler geldi. Mainframe ile birlikte hala kullanılan bu sistemlerin yanı sıra 2011 yılı itibariyle bilişimde kognitif çağa geçtik. Günümüzde dünya üzerinde o kadar çok veri var ki, kimse bu kadar veriyi ne yapacağını bilmiyor. Attığımız tweet’lerden, MR görüntülerine, sosyal medyadaki etkileşimlerden adım sayılarımıza kadar dünyada var olan bütün verilen yüzde 80’inin aslında günümüzde kullanılan bilgisayar sistemleri tarafından anlamlandırılamadığını düşündüğümüzde bu ‘yapısal olmayan’ dediğimiz verileri anlamlandırabilen kognitif teknolojilerin ne kadar büyük öneme sahip olduğunu en kısa yoldan görebiliyoruz.”

Watson sağlık alanında doktorlara yardımcı oluyor

“İnsan gibi anlayabilen, öğrenebilen, muhakeme edebilen ve etkileşime geçebilen bu yeni nesil sistemler birçok yeni kognitif endüstrinin de oluşumunu ve bir ekosistem yaratılmasını da sağlıyor. İlk olarak sağlık alanında kullanılmaya başlanan ve şimdi her sektörde uygulamasını görebildiğimiz Watson, bulut üzerinde çalışıyor. Yüksek veri hacimlerini analiz edip doğal dilde bulunan karmaşık soruları yanıtlayan ve kanıta dayalı çözümler öneren Watson; sürekli olarak öğrenip, zaman içinde önceki etkileşimlerden bilgi ve değer oluşturuyor. Böylece sürekli daha zeki hale geliyor ve hiçbir zaman unutmuyor. Sağlık alanında yapılan araştırmalara göre doktorlar ile yüzde 99 oranında aynı tedavileri öneren Watson, yüzde 30 oranında doktorların bulamadığı çözümleri bulma becerisini gösteriyor.”

“Doktorların daha doğru kanser tedavileri uygulamalarından banka müşterilerinin çok daha hızlı yanıt almalarına, müziğin kültürlere daha uygun hale getirilmesinden çok daha kişiye özel hediyelere kadar her türlü endüstri Watson’dan faydalanabiliyor. Sürücüsüz araçlar yolcular ile konuşuyor. Düşünebilen kognitif elbiseler üretiliyor. Tek tip eğitim yerine çocuğun en iyi ne şekilde öğrendiğine bakılarak uyarlanan eğitim modelleri üzerinde duruluyor. Çünkü Watson sayesinde dünya artık daha sağlıklı, daha güvenli, daha üretken, daha kişiye özel, daha verimli, daha yaratıcı ve daha ilgi çekici…”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz