"Yeni CEO'nun liderlik planı"

Serpil Timuray’ın bölge başkanlığına atanmasıyla geçtiğimiz kasım ayında Vodafone Türkiye’nin icra kurulu başkanı olan Gökhan Öğüt’le yeni görevini, yatırım planlarını ve büyüme formülünün detaylarını konuştuk.

30 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni CEO'nun liderlik planı
Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye’nin yeni CEO’su. 4 yıl önce CMO olarak Vodafone’un ekibine katılan Öğüt, grupta Türk reçetesi olarak tanınan büyüme formülünü yaratan mimarlardan biri. Yeni görevinde son 4 yılda elde ettikleri rekorları devam ettireceklerini söyleyen Öğüt, “Önümüzdeki 2 yılda bugüne kadar yaptığımız yatırımdan daha fazlasını yapacağız. Hedefimiz, Türkiye’de dijital dönüşüme liderlik etmek” diyor. Öğüt, farkı yatırımları artırarak yaratacaklarını söylüyor.

Gökhan Öğüt, Serpil Timuray’ın bölge başkanlığına atanmasıyla geçtiğimiz kasım ayında Vodafone Türkiye’nin icra kurulu başkanı oldu. Aslında bu gelişme, Öğüt’ü tanıyanlar için sürpriz olmadı. Türkiye’nin en önemli pazarlama uzmanları arasında gösterilen Öğüt, 4 yıl evvel Vodafone’a CMO olarak transfer olmadan önce Pringles’dan Blendax’a, Rejoice’dan Danone’a kadar dünyanın en büyük markalarında önemli görevlerde bulundu.

Timuray da 2009 başında Danone’dan Vodafone’a geçince Öğüt’ü şirketinin gerileyen pazar payını artırması için transfer etti. 4 yıl gibi kısa sürede Timuray’la birlikte Vodafone’da büyük dönüşüm gerçekleştiren Öğüt, şirketin pazar payının yüzde 18,6’dan 30,6’ya taşıdı. Markaya, 4 milyondan fazla yeni abone kazandırdı. “GSM sektöründe yüzde 30’luk pazar payıyla artık liderler ligindeyiz" diyen Öğüt, önümüzdeki 2 yılda son 4 yıldan daha fazla yatırım yapacaklarını, Vodafone Grubu’nun toplam yatırım bütçesinden aslan payını kapmak için çalışacaklarını anlatıyor.

İyi bir pazarlamacının yanı sıra iyi bir voleybolcu da olan Öğüt, takım sporlarının liderliği pekiştirdiğini düşünüyor. Her hafta Vodafone içinde kurduğu voleybol takımıyla
maçlara çıkan, eskiden olduğu gibi takımda 4 numarada smaçör olarak oynayan Öğüt’le yeni görevini, yatırım planlarını ve büyüme formülünün detaylarını konuştuk:

Vodafone Türkiye’ye CEO olarak atanmanız nasıl oldu? Planlı bir gelişme miydi?
- Bir yıl önce şirkette, yeni bir yapılanma açıklandı. 1 Kasım 2013 itibarıyla resmen CEO’luk görevim başlasa da aslında bu değişiklik ağustos ayından bu yana biliniyordu. Serpil Hanım’ın yurtdışı görevi belli olunca, benim de CEO’luğa atanmam kesinleşti. Şirket dışından gelmediğim için CEO’luğa çok kolay alıştım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz