Yeni hedefimiz Avrupa liderliği

Orhan Akbulut'la dünyada ve Türkiye’de bulut bilişim pazarındaki gelişmelerle Atos’un bu konudaki plan ve yatırımlarını konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni hedefimiz Avrupa liderliği
Geçen yılın son çeyreğinde Siemens IT Çözümleri ve Hizmetleri ile birleşerek yola devam kararı alan Atos, Avrupa’nın en büyük BT şirketleri arasında yer alıyor. Şirket, 30 yıllık tecrübesiyle, yönetilen servislerden, danışmanlık, sistem entegrasyonu ve işlem bazlı uygulama hizmetlerine kadar birçok alanda yenilikçi ve sürdürülebilir BT çözümleri sunmayı sürdürüyor. Şirketin sunduğu hizmetler arasında bulut bilişim çözümleri de başta geliyor. Türkiye’de bu alanda geniş bir ürün ve çözüm portföyüyle finans, kamu, enerji, telekom ve endüstri sektörleri başta olmak üzere, farklı sektörlerden müşterilere hizmet veren şirket, bu konuda stratejik iş ortaklıklarına da imza atmayı sürdürüyor. Son olarak pazarın diğer iki büyük firması, EMC ve VMware ile kurdukları stratejik ortaklığın bu vizyonun önemli bir göstergesi olduğunu vurgulayan Atos Türkiye CEO’su Orhan Akbulut, bu stratejik ortaklık sonucunda kurulan Canopy adlı şirketle bulut bilişim hizmetlerini müşterilere tek elden sunmayı amaçladıklarını söylüyor. Akbulut’la dünyada ve Türkiye’de bulut bilişim pazarındaki gelişmelerle Atos’un bu konudaki plan ve yatırımlarını konuştuk.

Bulut bilişim dünyada ne kadarlık bir büyüklüğe ulaştı? Gelecekte büyüme hızı ne olacak?

- Dünyanın en bilinen araştırma şirketlerinden Forrester’ın 2011 raporuna göre, bulut bilişim pazarı dünyada yaklaşık 9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış durumda. Ancak bu sistemlerin daha çok kullanılması ve günlük hayatın parçası haline gelmesiyle 2020’de bu rakamın 267 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Araştırmaların sonuçları bununla da sınırlı değil. Önümüzdeki 5 yıl içinde şirketlerin büyük çoğunluğunun BT altyapılarını bulut tabanına taşıyacakları ve aldıkları geleneksel dış kaynak hizmetlerini bulut bazlı modellere çevirmeye başlayacakları öngörülüyor. Sırf bu veriler ve sonuçlar bile bizlere oluşacak pazarın potansiyelini gösteriyor.

Türkiye’de bulut bilişimin mevcut durumu hakkında bilgi verir misiniz ? Bu alanının geleceğine ilişkin tahminleriniz neler?
- Günümüzde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işletmeler artan BT maliyetlerini düşürmek, kullanıcıların hız, kolay kullanım, esneklik ve yenilikçilik beklentilerini karşılamak adına daha sık bulut bilişim çözümlerine başvuruyor. Bulut bilişim çözümleri, tüm bu gereksinimleri karşılarken, aslında BT dünyasını da köklü bir şekilde değiştiriyor. Türkiye’de özellikle KOBİ tarafında bulut bilişime hızlı bir kayış söz konusu... Küçük ve orta ölçekli şirketlerin bu teknolojiye daha kolay ve hızlı adapte olduğunu söyleyebiliriz. Öte yanda büyük şirketler de bulut hizmet sağlayıcıların artması ve uzmanlaşması sonucunda bu alana yatırımlarını her geçen gün artırıyor. Genellikle büyük şirketlerin güvenlik, bilgi gizliliği ve mevcut altyapı yatırımlarını değerlendirmek için daha çok "özel bulut" modeline yöneldiğini gözlemliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz