Yeni yatırımlar için önemli bir yıl

Bulut bilişim pazarında faaliyet gösteren Cloudteam’in CEO’su Özan Türe ile sektörlerindeki telekom yatırımları ve şirketin yeni planları üzerine konuştuk.

29.04.2014 22:24:450
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yatırımlar için önemli bir yıl
Bulut bilişim alanındaki yatırımlar kriz nedeniyle hızı kesilse bile 2014’te de devam edecek. Cloudteam CEO’su Özan Türe, bu yılın yeni yatırımlar, yenilikçi çözümler ve türkiye pazarına bulut bilişimin faydalarını daha da çok sunmak için yoğun ve önemli bir yıl olduğunu söylüyor.

Türe, “Bulut bilişimin gelişimi ve büyümesi açısından, telekom sektörünün bu alana yatırım yapması, sunduğu katma değerli hizmetler ve çalışma yaklaşımı çok önemli” değerlendirmesini yapıyor.

Bulut teknolojisi dünyada telekom sektörünün en önemli yatırım alanlarından... Cloudteam CEO’su Özan Türe de tespite katıldığını şu değerlendirmesiyle ortaya koyuyor; “Telekom şirketleri için hem kendi işlerini yönetmebilmek hem müşterilerine bulut hizmetlerini sunabilmek için bulut yatırımları öncelikli.”

Bulut bilişim telekom sektöründe satıştan, servise, sosyal medya analizi ve dinlemeden, bayi ağı yönetimine dek pek çok alanda kullanılıyor. Bulut bilişim pazarında faaliyet gösteren Cloudteam’in CEO’su Özan Türe ile sektörlerindeki telekom yatırımları ve şirketin yeni planları üzerine konuştuk:

2013 yılı sizin açınızdan nasıl  geçti, ne gibi yeniliklere imza attınız?
Cloudteam, 2012 yılının 10’uncu ayında Türkiye  pazarında bulut bilişim şirketi olarak kuruldu. 2013, pazara yeni girdiğimiz, Salesforce.com bayrağını Türkiye’de taşıyarak adımızı duyurmaya başladığımız, bizim için çok önemli, dinamik ve heyecanlı ve başarıyla tamamladığımız bir yıl oldu.

Cloudteam, 4 ana alanda hizmet veriyor; bunlar sosyal medya yönetimi, CRM çözümleri, özel uygulama geliştirme, bilgi teknolojileri ve hizmet yönetimi.~
2013 yılında bu 4 alanda 20’nin üzerinde projeyi zamanında, bütçesinde, yüksek müşteri memnuniyetiyle tamamladık. Bu projelerle çok kıymetli iş ortakları ile birlikte yeni projelerin adımlarını da attık ve 2014’e iyi referanslar, mutlu müşterilerle, başarılı bir ekiple ve yeni yatırım hedefleriyle başladık.

2014 yılında plan ve projeleriniz neler?
Salesforce.com, mobil ve sosyal medyanın bir arada kullanıldığı çözümler sunmaya çok önem veren bir şirket. Salesforce.com, CRM çözümleri tüm mobil platformları destekliyor. Cloudteam’de Salesforcel platformunun sunduğu bu mükemmel özellik sayesinde hem müşterilerimizi mobil uygulamaları daha yoğun kullanmaları konusunda desteklemek hem çeşitli mobil uygulamalar geliştirerek pazara sunmak konusunda adım atıyoruz.

Hedefimiz müşterilerimizin ve onların hizmet verdikleri müşterilerin hayatını kolaylaştırmak. Geliştirilen mobil uygulamaların artışı ve mobil veri kullanımındaki artış telekom şirketlerinin müşterilerine sunacakları hizmet kapsamı için de önemli rol oynuyor. Bu alanda telekom şirketleri ile işbirliği planlarımız bulunuyor.

Başka odaklandığınız alanlar var mı?
Bunun yanı sıra sektöre özel uygulamalar geliştirmek odaklandığımız bir diğer önemli alan. Odaklandığımız sektörler arasında perakende, sağlık, enerji, hızlı tüketim, teknoloji ve e-ticaret ön sıralarda yer alıyor.

Telekom ve bankacılık sektörü gibi müşteri verisinin Türkiye sınırları içinde tutulmasını zorunlu kılan sektörlerde, verinin kritik bölümünün yerel sunucularda tutulmasını l destekleyen önemli iş ortaklıkları başlatmış bulunuyoruz.

Bu sayede dünyada en yaygın kullanılan, CRM çözümü Salesforce.com’un yenilikçi, mobil, sosyal medya ile entegre çözümlerini Türkiye’de telekom ve bankacılık sektörünün de kullanımına olanak sunacak yapıya kavuşturuyoruz.~
Sosyal medya dinleme alanında en geniş dinleme kapsamına sahip Radianö çözümünü de telekom ve finans gibi rekabetin çok yoğun olduğu sektörlerde yaygınlaştırmayı ve mobil uygulamalarla desteklemeyi de hedefliyoruz.

Bu 2013 yılında adımlarını attığımız, 2014’te ilerlemeyi hedeflediğimiz projelerimiz arasında. Salesforcel platformunu standart ve sanal çağrı merkezi uygulamalarıyla entegre ederek müşterilere çağrı merkezi entegre çözümler sunmak, çağrı merkezi hizmeti alırken CRM altyapısı ile entegre kullanıma kavuşmalarını sağlamak da iş ortaklarımızla çalıştığımız bir diğer alan.

2014 bizim için yeni yatırımları, yenilikçi çözümleri ve Türkiye pazarına bulut bilişimin faydalarını daha da çok sunmak için yoğun ve önemli bir yıl.

Bulut bilişim pazarının telekom sektörü içinde yeri nedir?
Bulut bilişim artık dünyada her sektörde hızlı yatırım geri dönüşü, toplam sahip olma maliyetlerinin düşük olması, yeni çözümlere ulaşma bakımından kolaylığı ve çevikliği açısından kabul görmüş bir çözüm alanı.

Ülkemizde henüz çok genç olmakla birlikte, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de bulut bilişimin en önemli sağlayıcıları telekom şirketleri. Dolayısıyla bulut bilişim sektörünün gelişimi ve büyümesi açısından, onun sunduğu yatırım maliyetlerini düşürmek, projelerin yatırım maliyetlerinin hızlı geri dönüşünü sağlamak açısından telekom sektörünün bu alana yatırım yapması, sunduğu katma değerli hizmetler ve çalışma yaklaşımı çok önemli.

Bulut teknolojisi telekom sektöründe ne kadar kullanılıyor, önümüzdeki dönem için beklentiniz nedir?
Bulut teknolojisi dünyada telekom sektörünün en önemli yatırım alanlarından. Telekom yöneticileri hem kendi işlerini yönetmek hem müşterilerine bulut hizmetlerini sunmak için bu konuya öncelik vermiş durumda. Kullanım alanları arasında satış, servis, sosyal medya analizi ve dinleme, bayi ağı yönetimini sayabiliriz.~
2014  yılı başında geliştirmeye başladığımız müşteri verilerinin Türkiye sınırları içinde tutulmasını destekleyen iş ortaklığımızın dünyada en yaygın kullanılan, 1 numaralı CRM çözümü Salesforce’un Türkiye’de telekom ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Bu alanda çalışmalara devam ederken sosyal medya dinleme alanında 750 milyon kaynağı dinleyerek en geniş kapsamlı dinleme imkanını sunan Radian6’in de telekom sektörüne tanıtımı ve telekom müşterilerine bu alanda birlikte katma değerli hizmet sunabilmesi önceliklerimiz arasında yer alıyor.

2013 yılında ne kadarlık bir büyüme yakaladınız? 2014 yılında ne kadarlık bir büyüme bekliyorsunuz?
2013 yılı faaliyete yeni başladığımız yıldı. Pazara yeni girdik, ancak gerek Salesforce.com gerekse yatırımcılarımızın beklentilerini başarı ile karşıladığımız söyleyebiliriz. 2014 için yüksek büyüme planlarımız var. Cloudteam’i en az iki katı büyüklüğe kavuşturmayı planlıyoruz.

“GELECEKTE BULUTLARIN ENTEGRASYONU GÜNDEME GELECEK’
Önümüzdeki dönemde bulut alanında yeni neler göreceğiz?

Birçok önde gelen yenilikçi şirket, bugün buluttan çok farklı alanlarda faydalanıyor, bizim arzumuz bu tür yeniliklerin ülkemizde de geliştirilmesine katkıda bulunmak. Bulut her alanda hayatı kolaylaştırıyor ve tüm bu alanlarda telekom şirketlerinin verdiği hizmetin önemi çok büyük.

Önemli bir diğer konu da bulutların entegrasyonu. Artık tüm teknoloji şirketleri bulutun önemini kavradı ve bulutta çözümler sunmaya çalışıyor, bu da bu bulutların entegrasyonunu kaçınılmaz hale getiriyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz