Akla ve kalbe giden iletişim yolları!

Sözel iletişim ve beden dilinin ögelerinden yola çıkıp, doğru etkileşim için yapılması gerekenler neler?

26 MAYIS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Akla ve kalbe giden iletişim yolları!
'Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları', iletişimin bir yetenek değil, öğrenilebilen bir beceri olduğu tezinden hareket ediyor. Sözel iletişim ve beden dilinin ögelerinden yola çıkıp, doğru etkileşim için yapılması gerekenleri anlatıyor. Ve tabii ki burada en büyük vurgu duygulara yapılıyor.

 Duygusal açıdan açık olan, karşısındakinin duygularına saygı gösteren ve en önemlisi insanların kalbine dokunan iletişim tarzının başarılı olacağının altını çiziyor. 
“Bu kitap, işinde veya özel yaşamındaki iletişim sorunlarını aşmak, kendini ve diğer insanları daha iyi anlamak ve dünyaya sesini güçlü bir biçimde duyurmak isteyenler için yazıldı” diyen Fatoş Karahasan, hem akıl hem kalp gözümüzü açarak yeni bir iletişim tarzına çağırıyor.  

DAHA İYİ BİR DÜNYA İSTİYORSAK, ÖNCE KENDİMİZİ İYİLEŞTİRMELİYİZ
Fatoş Karahasan kitapla ilgili şu yorumda bulunuyor: “Ünlü yazar Leo tolstoy’un dediği gibi “Herkes kendini değiştirmeyi düşünüyor ama hiç kimse kendisini değiştirmeyi düşünmüyor. Daha iyi bir dünya için, önce kendimizi iyileştirmemiz gerek. 

Ne yazık ki, ülkemizdeki iletişim kuramayan, alıngan, öfkeli ve saldırgan bireylerin sayısı hızla artıyor. “Konuşa konuşa anlaşmak” giderek imkansızlaşıyor. Evde, trafikte, okulda, işte, televizyon dizilerinde ve siyasi arenada sürekli olarak birbirini suçlayan ve acı sözlerle eleştiren insanların olduğu bir ülkede yaşamak çok güç.  Sözel şiddet kolayca biçim değiştiriyor ve fiziki şiddete dönüşüyor. Hayatın her alanına gerginlik hakim oluyor. Bu gidişe “dur” demek için, herkesin kendi iç sesine kulak vermesi, sakinleşmesi ve kendisini korkmadan ifade edebilmesi gerekiyor.  

Değişim, küçük adımlarla gerçekleşebiliyor. Kişinin önce bakış açısı, sonra kullandığı sözcükler değişiyor. Davranışları sakinleşiyor ve kalbini açarak yeni olumlu duygular keşfetmeye başlıyor.  Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları, okurlarını bu değişim yolculuğuna çıkmaya davet ediyor.  

Üç yıllık bir çalışmanın ürünü olan kitap, dünyanın önde gelen iletişim uzmanlarının, psikologların, bilim adamlarının ve araştırmaların sunduğu bilgiler çerçevesinde yazıldı. Okurları, hayatı daha mutlu yaşamak için önce kendilerini anlamaya davet ediyor. Onlara, sevilmek için önce kendilerini sevmeleri, duygu ve duyularına yakınlaşmalarının gerekliliğini hatırlatıyor. “Sevilmek için önce kendinizi sevin, sakinleşin, yanınızdakileri dinleyin ve en önemlisi kendi iç sesinize kulak verin” çağrısında bulunuyor. 

Kitaptan:
Hayatınızı daha renkli ve daha mutlu yaşamak istiyorsanız, öncelikle kendinize yakınlaşmanız gerekir. Sadece, size öğretilenleri, doğru olarak kabul ettirilenleri ve toplumun genel kurallarını değil, içsesinizin size fısıldadıklarını da işitmeyi öğrenmelisiniz. 

Unutmayın ki, tüm düşünce, inanç ve duygularınızın temel kaynağı sizsiniz. Engelleri kaldırmak, sorunları çözmek, dünyayla ve özünüzle daha başarılı bir ilişki kurmak istiyorsanız, hayatı bir bütün olarak görmeye çalışın. Başkalarına yakınlaşmaya çalışmadan önce kendi kalbinize yakınlaşın. Sevilmek için önce kendinizi sevin. Duygularınıza ve duyularınıza kulak verin. Anlamak ve anlaşılmak istiyorsanız, kendinizi anlamaya çalışın.

Yazar Hakkında:
Fatoş Karahasan 
Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Reklamcılık Bölümü’nde Öğretim Üyesidir. Bütünleşik Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama, İletişim Becerileri, Reklamda Güncel Konular başlıklı dersleri vermektedir. Aynı zamanda Cnnturk.com Tempo ve Capital dergisi köşe yazarıdır.

Dergi ve gazetelerde yayınlanmış yüzlerce makalesi vardır. Fransızcadan dilimize Reklamcılık ve Siyasal Pazarlama kitaplarının çevirisini yapmıştır. Vasat Reklamdan Nasıl Kurtulunur?  ve Taşlar Yerinden Oynarken: Dijital Pazarlamanın Kuralları isimli iki kitabın da yazarıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.