Chobani'den büyük başarı

Hamdi Ulukaya’nın ABD’de kurduğu Chobani, Gıda ve Sosyal Fayda kategorilerinde liderliğe oturdu.

15.02.2017 17:23:100
Paylaş Tweet Paylaş
Chobani'den büyük başarı
Dünyaca ünlü Fast Company Dergisi, Dünyanın En Yenilikçi Şirketleri 2017 listesini açıkladı. Hamdi Ulukaya’nın ABD’de kurduğu Chobani firması, listenin Gıda ve Sosyal Fayda kategorilerinde 1 numaraya oturdu. Chobani, dünyanın dört bir yanından binlerce şirket arasından seçilen 50 şirketlik listede ise Spotify, Huawei, Airbnb, IBM, Microsoft gibi teknoloji devlerini geride bırakarak dokuzunculuğu elde etti.

"KOLAYI DEĞİL DOĞRUYU SEÇTİK"

Chobani kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya, çalışanlarına gönderdiği mektupta konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu yıl Fast Company’nin listesinde en yenilikçi gıda firması olarak ilk sırada yer almaktan, hele de Sosyal Fayda kategorisinde ilk sıraya yerleşmekten çok büyük gurur duyuyorum. Chobani’yi yenilikçi yapan, bizim farklı özelliklerimiz: Burada çalışan insanlar, ürettiğimiz gıda, eylemlerimiz ve daima kolay olanı değil doğru olanı seçerek karar vermemiz. Bundan sonraki girişimlerimizde de olasılıkların sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz. Bana en çok gurur veren, böyle bir listede yer almak değil, bizi bu noktaya getiren özelliklere yürekten bağlı bir ekibin parçası olmak aslında.”

Fast Company Dergisi, Chobani'nin ağırlıklı olarak teknoloji şirketlerinin olduğu bir listede nasıl ilk 10'a girdiğini ise “Yoğurt devi Chobani, yumuşak bir ürün satıyor olabilir ama oyunu sert oynamaktan çekinmiyor” cümlesi ile açıkladı. Chobani’nin pazarlama ve ürün geliştirme alanlarındaki agresif stratejisine dikkat çekilen gerekçede, şirketin 2016 yılında geliştirdiği yeni ürünlerle pazar payını artırarak yıllık gelirini 1.5 milyar doların üzerine çıkardığı ifade edildi. Gıda kategorisindeki birinciliğin gerekçesi olarak, Chobani’nin ürün gamını süt ürünleri reyonunu önemli bir kısmını kapsayacak şekilde genişletmesi gösterildi. Sosyal Fayda kateogirisindeki liderliğin arkasında ise firmanın kapılarını mültecilere açması ve onlara iş olanağı sağlaması yatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz