Elektronik posta hala şirketlerin birinci tercihi

Uzman Posta CEO’su Gökalp Çakıcı, “Güncel mesajlaşma platformlarının popülaritesine rağmen elektronik posta, hala şirketlerin iş yaparken birinci tercihi” dedi.

24.10.2023 16:49:180
Paylaş Tweet Paylaş
Elektronik posta hala şirketlerin birinci tercihi

Elektronik posta güvenliği ve hosting konusunda Türkiye’nin tek yerel platformu olan Uzman Posta, yurt dışına açılacak. Uzman Posta CEO’su Gökalp Çakıcı, “Güncel mesajlaşma platformlarının popülaritesine rağmen elektronik posta, hala şirketlerin iş yaparken birinci tercihi. Hizmetlerimizi yurt dışı pazarlara da götürerek evrensel bir platform olmayı hedefliyoruz” diyor.

Güncel mesajlaşma platformlarının popülaritesine rağmen elektronik posta, hala şirketlerin iş yaparken birinci tercihi. Bunun nedeni şirketlerin kurumsal hafızalarında kalıcı olarak yer tutan bir veri çeşidi olması ve iş yapış modellerinin içine işlemiş olması. Dünya genelinde artmaya devam eden e-posta trafiği de bunun en önemli göstergesi. Fakat artan e-posta trafiği, güvenlik konusunda daha büyük bir atak yüzeyi oluşturacağı için bu noktadan gelecek tehditlerden korunmak için güvenliğe daha fazla yatırım yapılması gerekiyor. Bu noktada, elektronik posta güvenliği ürünlerine daha fazla yatırım yaparak pazardaki yerlerini sağlamlaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Uzman Posta CEO’su Gökalp Çakıcı, “Daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmeyi planlıyoruz. Büyüme kaçınılmaz, siber güvenlik pazarında e-posta güvenliği konusunda ülkemizde uçtan uca çözüm sunan tek platform olarak pazar payımızı büyüteceğiz” diyor.

E-POSTA GÜVENLİĞİ

Uzman Posta, e-posta güvenliği yazılımı ve e-posta platformu olarak, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin Milli İletişim Platformu (MiP) projesine de akredite olan bir şirket. Geniş bir kullanıcı ağı olan Uzman Posta; PTT, Turkcell, Türk Telekom gibi şirketlerin yanı sıra kamu kurumlarına, belediyelere, hastanelere ve OSB’lere de hizmet veriyor. Uzman Posta CEO’su Gökalp Çakıcı, “Hizmetlerimizi yurtdışı pazarlara da götürerek evrensel bir platform olmayı hedefliyoruz” diyor.

2006 yılında radikal bir kararla, e-posta hizmetlerini Türkiye’de üretme yoluna giren şirket, elektronik posta güvenliği ve hosting konusunda sistem ve yazılım üretmeye başladı. Sadece üç yılda kendi platformunu devreye alarak ''Uzman Posta'' markasıyla hizmet vermeye başladı. Uzman Posta CEO’su Gökalp Çakıcı, “Ülkemizin en büyük telekom operatörlerinden biri olan Turkcell ile 2016, Türk Telekom ile de 2022 yılından bu yana çalışıyoruz. Bu şirketler e-posta hizmetleri konusunda iş ortağı olarak Uzman Posta’yı seçtiler ve hizmetlerinde Uzman Posta’ya ait yazılım alt yapılarını kullanıyorlar'' diyor.

ELEKTRONİK TEBLİGATI HAYATA GEÇİRDİ

Türkiye’nin resmi posta taşıyıcısı olan PTT de dijital dönüşümünde çok önemli bir adım olan ''elektronik tebligat'' ortamının üretilmesi konusunda Uzman Posta altyapısını tercih etti. Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’nin (UETS) oluşturulması konusunda PTT ile iş birliği yaptıklarını açıklayan Çakıcı, “Milyonlarca tebligatın taşınmasını sağlayan sistemi geliştirip işletmeye devam ediyoruz, PTT ile çok büyük bu projede ortaklığımız 5 yıldır sürüyor” diyor. Açık kaynak kodlu yazılımları yerel imkanlarla geliştirmeye devam eden Uzman Posta platformu, kamunun açık kaynak kodlu ve yerel yazılımları tercih etmesiyle kamu tarafından yakından izlenen ve tercih edilen bir şirket. Milli Savunma Bakanlığında da üç yıldır e-posta güvenlik ürünlerinin kullanıldığını belirten Çakıcı, “Ülkemizin dijital dönüşümünden sorumlu olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, elektronik posta yazılımı olarak Uzman Posta’yı değerlendirmeye aldı ve kamu kurumlarının kullanımı için yaptığı Milli İletişim Platformu (MiP) projesine ürünü akredite ederek hem e-posta güvenliği yazılımı hem e-posta platformu olarak tercih etti” diye anlatıyor. Sadece şirketlere değil, yerel ve merkezi kamu kurumlarına da hizmet veren şirket, birçok belediye ve organize sanayi bölgesi yönetimlerinin de hizmet sağlayıcısı.

HEDEF YURT DIŞI

Yakın dönemde e-posta pazarlama ve e-posta güvenliği konusunda da yatırımlar yapmaya başladıklarını söyleyen Çakıcı, “Dijital pazarlama konusunda önemli bir dikey olan toplu mail ve işlemsel posta hizmetlerinin yenilenmiş güncel versiyonlarını hazırlamaya başladık. E-posta güvenliği konusunda çalışmalarımızı derinleştirdiklerini ve kendine ait e-posta sunucusu olan kurumlara güvenlik hizmeti sağlıyoruz. Uzman Posta Mail Gateway ürünümüzü pazara sunduk ve geliştirmeye devam ediyoruz. Bu ürünlerle daha fazla işletmeye ulaşacağız. Türkiye’nin tek yerel platform ve hizmet üreticisi olma konusundaki unvanımızı korurken hizmetlerimizi yurt dışı pazarlara götürmek için evrensel bir platform olmayı hedefliyoruz” diye anlatıyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz