Plastikte 'yerli' üretim atağı

Petkim, otomotiv, savunma ve medikal gibi sektörlerin kullandığı yüksek teknolojili ürünleri üretecek.

6.01.2016 15:05:150
Paylaş Tweet Paylaş
Plastikte 'yerli' üretim atağı
Türkiye'de 60'a yakın petrokimyasal hammadde üreten Petkim Holding A.Ş., Türkiye'de ağırlığı ithal edilen mühendislik plastikleri ve ileri teknoloji kimyasalları üretecek yeni bir şirket kurdu.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Petkim Specialities ünvanı ile faaliyete başlayan şirket, ambalaj, plastik, otomotiv, savunma, medikal, bilgi teknolojileri gibi sektörlere hitap eden yüksek katma değerli ürünlerde uzmanlaşacak. Türkiye'de yaklaşık 850 milyon dolarlık büyüklüğündeki bu pazar ithal ürünlerin hakimiyetinde. Petkim Specialities,Petkim bünyesinde 14 bin ton üretim kapasitesiyle yer alan Plastik İşleme Fabrikası'nı alıyor.

Bu kapasiteye ek olarak 10 bin ton kapasiteli yeni makine ekipman yatırımı ile şirketin kapasitesi 24 bin tona çıkarılacak. Petkim Specialities, yeni tesislerini ise yılın ikinci yarısından itibaren inşa etmeye başlayacak. İlk etapta mevcut yatırımlara ek 5 milyon dolar tutarında bir yatırımla yılın son çeyreğinde şirketin teknolojik plastikler üretmesi planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz