Vergi denetiminde 2.0 dönemi

Değişen koşullar çerçevesinde, muhasebe kayıtları da artık elektronik ortamda yerini aldı.

7.09.2016 14:13:010
Paylaş Tweet Paylaş
Vergi denetiminde 2.0 dönemi
Teknolojik ilerleme ve internet hayatın pek çok alanında etkinliğini artırıyor. Yeni dönemde ise nesnelerin interneti yani 'Sanayi 4.0' kavramı yaşamımızı kaplayacak. Değişen koşullar çerçevesinde, muhasebe kayıtları da artık elektronik ortamda yerini aldı ve böylelikle vergi incelemesinde de 2.0 dönemi başladı.

Geçmişte vergi denetimleri, kâğıt ortamında yapılan ve örneğin yevmiye kayıtları gibi bir bütün içinden seçilen örneklem üzerinden yapılmaktaydı. Kısmi yapılan bu inceleme bile günler hatta aylar gibi çok uzun sürelerde tamamlanmaktaydı. Artık, Maliye bunu yerinden kalkmadan yapabiliyor olacak, üstelik örneklem yerine bütün defter incelenecek olmasına rağmen..

İdea Teknoloji Çözümleri tarafından geliştirilen "VerDE" ise bu alanda Türkiye'deki ilklerden biri. “Tam olarak “Sanayi 4.0” kavramında olduğu gibi bir nesne, örneğin defter, akıllı hale gelmiyor olsa da, yeni bir döneme girmiş olduğumuz anlaşılıyor. Artık her finansçı, muhasebeci veya YMM; e-defter ve e-fatura gibi belgeler üzerinden, herhangi bir resmi denetimi beklemeksizin, önceden kendi denetimini yapabilmeli. Çünkü görülen o ki; çok yakın bir gelecekte Maliye istediği an, merkezden bu denetimi yapıyor olacak.

VerDE’nin özelliklerini aşağıdaki gibi özetlemek mümkün:
-Sadece teknik denetim değil, detaylı mevzuat denetimi de içeren ilk çözümdür.
-Mevzuatsal denetimler, örneklem üzerinden değil, muhasebesel kayıtların tamamı üzerinden gerçekleştirilir.
-Veri ne kadar büyük olursa olsun, bir defterin denetimi, çok kısa bir süre içerisinde yapılır.
-Firmalar GİB’e yüklemeden yani “berat”ı almadan önce, e-defterlerini kendileri denetlerse, olası bir eksik veya hatayı görüp hangi mevzuatın hangi maddesi gereği ne hata var, nasıl olmalı bilgisine ulaşıp vergi cezasını oluşmadan engellemiş olur.
-VerDE’nin ürettiği sonuçlar uzman bir personel olmaksızın, herkes tarafından anlaşılabilir bir dille oluşturulmaktadır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz