Yapay zekayla kişiye özel beslenme rehberi hazırladı

Girişimci Ömer Özkan'ın kurduğu Enbiosis isimli firma, son yıllarda gelişim gösteren mikrobiyom biliminden ve yapay zeka teknolojisinden yararlanarak kişiye özel beslenme rehberi sunuyor.

2.04.2020 15:57:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yapay zekayla kişiye özel beslenme rehberi hazırladı

Girişimci Ömer Özkan'ın kurduğu Enbiosis Biyoteknoloji, son yıllarda gelişim gösteren mikrobiyom biliminden ve yapay zeka teknolojisinden yararlanarak kişiye özel beslenme rehberi sunuyor. Tüketicinin evine özel bir kutu içinde gönderilen kit ile kişi dışkı örneğini özel bir tüpe koyuyor ve laboratuvara mikrobiyom analizinin yapılması için gönderiyor. Laboratuvar sonuçları tamamen yerli ve özgün yapay zeka algoritmasında işlenerek numune sahibinin mikrobiyomuna uygun kişiselleştirilmiş beslenme rehberine dönüşüyor. Mikrobiyom bilimi son dönemde yaygınlaşan kişisel sağlık çalışmalarında oldukça önemli bir yer teşkil ediyor.

Enbiosis Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özkan, kişiye özgü beslenme, kişiye özgü probiyotik ve kişiye özgü ilaç konularının geleceğin sağlık teknolojisinin en önemli başlıkları olduğunu ve bu konuda yapılan Ar-Ge çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek: “Projemizi, kişisel beslenme sonrasında, kişisel probiyotik, kişisel tanı ve kişisel tedavi süreçlerine doğru genişletmek istiyoruz” dedi.

MİKROBİYOM TEKNOLOJİSİ

Ömer Özkan, 2007 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. Yenilenebilir enerji alanında profesyonel olarak çalıştıktan sonra ilk girişimini yenilenebilir enerji alanında yaptı. Türkiye’de güneş elektrik sektörünün ilk girişimcilerinden biri oldu. 2017 yılında yapay zeka ve biyoteknoloji üzerine yatırım yapma kararı aldı. Araştırma geliştirme faaliyetlerinin sonucunda 2019 yılında Türkiye’nin alanında ilk ve tek şirketi  Enbiosis Biyoteknoloji A.Ş’yi kurdu.

Ömer Özkan Enbiosis’i mikrobiyom üzerine ABD’de ilk çalışma ekiplerinde yer almış Dr. Ö.Ufuk Nalbantoğlu ve Avustralya’da erken dönem mikrobiyom çalışmalarına katılmış Doç. Dr. Aycan Gündoğdu ile birlikte kurdu . Halen Genom ve Kök Hücre Araştırma Merkezi’nde görev yapan iki öğretim üyesi, mevcut çalışmalarıyla kişisel tedaviye kadar uzanacak mikrobiyom bilimini yapay zeka teknolojisiyle birleştirerek ülkemizin sağlık sektörüne katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti. Probiyotik konusunda toplumda doğru bilinen çok fazla yanlışın olduğunu belirten Doç. Dr. Aycan Gündoğdu, “Laboratuvar çalışmalarımızda herkes için tek bir probiyotik içeriğinin faydalı olmayacağı, bunun yerine kişisel probiyotik geliştirilmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Mikrobiyom enformatiği ve yapay zeka konusunda ABD’de doktora ve sonrasında 10 yıl boyunca çalışmalar yürüten Dr. Ö. Ufuk Nalbantoğlu ise kullandıkları özgün yapay sinir ağları ile dünyada bu konuda çalışma yapan diğer üç firmadan da ayrıştıklarını vurguluyor.

Enbiosis mikrobiyom temelli yapay zeka algoritmasını  Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün yaptığı çalışma ile birleştirerek Enbiosis kişiselleştirilmiş beslenme rehberini 2019 Ağustos ayında kullanıma hazır hale getirdiklerini belirten Özkan, “Ülkemizde doğru işbirliği ve motivasyonla sağlık teknolojileri ve yapay zeka alanında çok daha büyük başarılar elde edileceğine inanıyorum” dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz