"Basit kurallar başarıya götürür"

MIT öğretim üyesi Prof. DONALD SULL, Prof. Kathleen M. Eisenhardt ile birlikte “Basit Kurallar: Karmaşık Bir Dünyada Nasıl Başarılı Olursunuz” (Simple Rules: How to Thrive in a Complex World) adlı kitabı yazdı. Strateji konusunda uzman olan Sull, her şirketin kendi basit kurallarını oluşturması gerektiğini söylüyor. Çünkü ona göre basit kurallar, iyi kararlar aldırırken şirket stratejisi içinde davranabilme esnekliği de sağlıyor. Apple ve Mittal’ı örnek gösteren Sull, bu dev şirketlerin basit kurallar belirleyerek başarıya ulaştığını düşünüyor.

20.08.2015 16:18:330
Paylaş Tweet Paylaş
"Basit kurallar başarıya götürür"

5 ADIMDA BASİT OLMAK 
DARBOĞAZLARI BELİRLE
Hem spesifik hem stratejik olan bir darboğaz belirle. İlk adım organizasyon içinde fırsatların veya yatırımların kaynaklardan fazla olduğu ve bunun sonucunda şirketin büyük hedeflerine ulaşmasını engelleyen bir nokta bulmak. Bu darboğaz sermaye bütçelemesi, yeni ürün geliştirme veya potansiyel müşterileri seçme gibi bir süreç olabilir. 
VERİYE ÖNCELİK VER Kuralları belirlemeden önce yöneticilerden kuralların ne olacağını düşündüklerini yazmalarını istiyoruz. Neredeyse hep yanılıyorlar. İçgüdülerle belirlenen kurallar, hemen her zaman yakın zamandaki tecrübeleri ve önyargıları içeriyor ve var olan veriyi göz ardı ediyor. En iyi kurallar, uzun vadeli tecrübeleri yakından irdeleyerek oluşuyor.
KURALLARI KİM KOYAR? Yöneticilerin ilk tepkisi kuralları yazıp aşağıya doğru dikte etmek oluyor. Büyük hata. Bu yaklaşım üst yöneticilerin kuralları koymak konusunda en iyi konumda olduğunu varsayıyor. Bunlar kötü varsayımlar. Kuralları uygulayacak kişiler, onları en iyi oluşturabilecek olanlar. Ayrıca kuralların çok kısıtlayıcı, hantal veya muğlak olup olmadığını da hızlı bir şekilde test edebiliyorlar. 
SOMUT KURALLAR Moskova’daki bir girişim sermayesi şirketi, Rusya’nın 90’lardaki kapitalizme geçiş sürecinde oluşan fırsatları değerlendirmek için basit kurallar oluşturdu. Potansiyel bir yatırımın 100-500 milyon dolar cirosu olmalıydı ve şirketin daha önce yatırım yaptığı bir iş kolunda olmalıydı. 
MUĞLAKLIKTAN KAÇIN Başka bir kural da yatırım yapılacak şirketin fazladan 100 doları olan ortalama bir Rus ailesinin almak isteyebileceği ürünler üretmesiydi. Bu sağlam kurallar, başka bir Rus bankasının uyguladığı “Değeri anlaşılamamış şirketlere yatırım yap” ve “Gelişebilecek şirketler ara” gibi tecrübesiz bankacıların işe yaramaz addederek kullanmadığı muğlak kurallarla taban tabana zıttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz