İkinci kuşak hızlı koşuyor

Başarılarıyla dikkat çeken ikinci kuşak patronlar, büyümede daha agresif...

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İkinci kuşak hızlı koşuyor


NEZİH BARUT / ABDİ İBRAHİM YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"Büyümeye odaklandım"
ŞİRKETİ YENİDEN KURDU

Babamın vefatının ardından işleri uzun bir süre eniştem yürüttü. Bir dönem sendikayla anlaşmazlık çıkınca şirketi kapatmak zorunda kaldık. 2 ay sonra 7 işçiyi ve bir yöneticiyi işe geri alarak yeniden faaliyete başladık. Ben de bu olaydan sonra 1976 yılında üretim bölümünde çalışarak işe başladım.
3 ALANA YATIRIM YAPTI
1985 yılında yönetim kurulu başkanı oldum. O zaman Abdi İbrahim ilaç pazarında 32'nci sıradaydı. Yönetimi devraldıktan sonra büyümeye odaklandım. Fırsatları değerlendirdim, daha cesur adımlar attım. En çok da AR-GE, üretim ve lojistiğe odaklandım. Üretim tesisimize, lojistik merkezine büyük yatırımlar yaptık.
PAZARDA LİDER OLDU
Sonuçta ilaç pazarında 32'nci sıradan liderliğe yükseldik. Ciromuz 800 milyon dolara yaklaştı. İş hayatımdaki bana göre en büyük başarım, Türk insanının ilaç sektöründe pazarın lideri bir şirket yaratabileceğini göstermek oldu.
HEDEF GLOBAL OLMAK
Bugün 40 kadar ülkeye ihracat yapıyoruz ancak bu başarı yeterli değil. Bundan sonra da en büyük hedefim dünyaya açılıp global bir marka yaratmak. Bunun için de en büyük arzum molekül üretmek. Ayrıca biyoteknoloji ürünleri üretmek istiyoruz.


KÜRESEL DÜŞÜNÜYORLAR

Büyük bölümü yurtdışında okuyan ikinci kuşak patronlar babalarına göre daha küresel bir yönetim anlayışına sahip. Management Center Türkiye Genel Müdürü Tanyer Sönmezer, "İkinci kuşak patronların hemen hepsi mevcut pazarı genişletmenin yolunun yurtdışına açılmak olduğu bilinciyle hareket ediyor" diyor. Sönmezer'e göre 1'inci kuşak ülke şampiyonu olurken, 2'nci kuşak bölgenin şampiyonu olmaya çalışıyor. 3'üncü kuşak ise dünyanın şampiyonu olmayı hedefliyor. Yönetim danışmanı Dr. Yılmaz Argüden de Türkiye'deki 2'nci kuşak patronların 1'incilere göre en önemli liderlik farkının küresel düşünmek olduğunu söylüyor. İkinci kuşak patronlardan CSA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Abalıoğlu da başarılarında izledikleri global vizyonun etkili olduğunu söylüyor. 1999'da holdingin başına geçen ve ciroyu 156 milyon dolardan 1,6 milyar dolar seviyesine çıkaran Abalıoğlu, "2000 yılında aldığımız stratejik kararla sadece Denizli'de lokal faaliyet gösteren grubumuz uluslararası bir grup haline geldi" diyor. Abalıoğlu'nun bugün Türkiye dışında ABD, Romanya, Mısır ve İtalya'da üretim tesislerinin bulunduğunu söylüyor. 2 yıl önce İnci Holding'in yönetim kurulu başkanı olan Meral Zaim İnci de holdingin cirosunu 450 milyon TL'den 2 katına çıkarırken izlediği yeni pazarlara açılma stratejisinin etkili olduğunu söylüyor. İhracat yaptıkları ülke sayısını 67'ye çıkardıklarını belirten İnci, "Göreve geldiğim günden bu yana önceliğim yurtdışında yeni iş ve ortaklık fırsatlarını geliştirmek oldu" diyor.

CAN ÇELEBİOGLU / ÇELEBİ HOLDİNG YKB
"En zor olanı seçtik"
EĞİTİM YARIM KALDI

1982 yılında babamız Ali Cavit Çelebioğlu'nun vefatı ile birlikte ben ve kardeşim, henüz çok genç yaşta şirketin yönetimine geçtik. O dönemki zorluklar ve sonraki süreçte kamudan gelen aşırı baskılar karşısında, şirketi devretmek belki de çok kolay bir yoldu. Ancak biz zoru seçtik ve zorluklar, baskılar karşısında adeta savaştık. Hatta o dönem eğitimimizi bile nöbetleşe tamamlayabildik.
"İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK"
Çelebi'yi bugünkü büyüklüğüne taşıyan, bizim yönetimimizdeki ilk ve belki de en önemli mihenk noktası da bu oldu. Her zaman sektörümüzde ilkleri gerçekleştirmeye, yurtdışına açılmaya odaklandık. Çelebi'nin bugün 4 ülkede toplam 13 bini aşan çalışanı, 300 milyon doları aşan cirosu ile uluslararası arenada önemli bir marka olmasının altında bu önemli adımlar yatıyor.
YATIRIMLAR ARTACAK
Önümüzdeki dönemde Türkiye ve Hindistan pazarlarındaki konumumuzu güçlendirecek yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Ayrıca gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerdeki yatırım fırsatlarına öncelik vereceğiz. Bundan 5 yıl sonra geriye baktığımızda, yukarıda belirtilen başarı hikayelerinin çok daha fazlasını ve etkileyicisini sayacağımıza olan güvenimiz tam ve bu yönde çalışmalarımız artarak devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz