Ne iyi ki yapmışım

İş insanlarının başarıyı yakalamadan önceki sıra dışı deneyimleri ve ilginç hikayeleri…

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ne iyi ki yapmışım

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Amerika’daki öğrencilik yıllarında fırça satarak iş hayatına atıldı. Kapı kapı dolaşıp diş fırçası, el ayak ve tırnak fırçası gibi çeşitli fırçalar sattı. Bu deneyimin kendisine farklı bakış açıları kazandırdığını belirten Koç, “Burada kal, satışa devam et dediler. İşimiz nedeniyle kalmadım. Belki kalsaydım orada bir şey olurdum” diyor.
Türk iş dünyasının en başarılı girişimcilerinden Hüsnü Özyeğin de birbirinden ilginç işlerde çalıştı. İlk işi Robert Kolej’de okurken İstanbul’a gelen bir Japon fuar gemisinde tercümanlıktı. Amerika’da üniversite eğitimi sırasında garsonluk yaparak kendi parasını kazandı. Harvard’da ikinci yılında ise kendi işini kurdu. Özyeğin, “Hayatta ilk gerçek işim” dediği bu işte, neler yaptığını şöyle anlatıyor:
“Yıl 1969. Harvard Business School’da eğitim bedeli o tarihte 2 bin dolardı. Şimdi 50 bin dolar. Üniversite kampüsünde hamburger satan snack barı işlettim. Benden önce orayı işleten 13 kişiyle çalışırdı. Mesela akşam temizliğini 20 dolara hademeye yaptırırdı. Ben 2 kişiyle çalıştım. Mutfak kapandıktan sonra temizliğe de girdim. Maliyetleri düşük tutarak işleri yürüttüm. Bugünkü para ile yıllık 200 bin dolar kazandım.”
Sadece Koç ve Özyeğin’in değil iş dünyasında başarısıyla adından söz ettiren birçok ismin geçmişinde de böyle sıra dışı işler var. İşte, iş insanlarının sıra dışı işleri ve bunların kazandırdığı tecrübeler…


Üniversite yıllarında(en solda beyaz pantalonlu) seslendirme yapan  Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş,o dönem birlikte çalıştığıarkadaşlarıyla... Ateş şimdi o günleri bu resimlere bakarak anıyor


TAKVİM SATTI AVRUPA’YI GEZDİ

Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Erdem Koçak, henüz üniversite birinci sınıftayken yakın bir arkadaşıyla ünlü fotoğrafçı Sıtkı Fırat’ın yeni yıl için hazırladığı ve pazarlamakta zorlandığı takvimlerin satışında çalıştı. Kısa sürede bu satışı gerçekleştirdiklerini belirten Koçak, hatırı sayılır para kazandıklarını da ifade ediyor. “Sevgili Sıtkı Fırat’ın ‘Siz bu işten benden daha fazla para kazandınız’ diye sitem ettiğini tebessümle anımsıyorum. Kazandığımız parayla o yıl, yaz tatilinde 1 ay süreyle neredeyse tüm Avrupa’yı gezdik. Ondan sonraki yıllarda da işe devam ettik. Hatta çeşitlenmeye giderek ürün portföyümüzü diğer eşantiyon ürünlerini katarak zenginleştirdik” diyor.

Ozan Diren(beyaz gömlekli) çocuk yaşlarda Dimes'in imalat sürecinde çalıştı

KULÜP İŞLETMECİSİYDİM
İsotlar Grup CEO’su Kurthan Tarakçıoğlu da en ilginç iş deneyimini, girişimci olarak yaşadı. Olmuksa’nın İzmir fabrikasında iş hayatına atılan ve üretim müdürlüğüne yükselen Tarakçıoğlu, bu ilk işinden istifa ederek ayrıldıktan sonra kendine yeni bir kariyer çizmeye karar verdiğini söylüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz