Sıçramadan büyüdük

Avni Çelik’in ağzından kendisini başarıya taşıyan detaylar şöyle...

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sıçramadan büyüdük

Hatta bu büyümenin belirli aşamalarında durup dinlenmeyi, biraz yatay seyretmeyi göze aldık. Bu sayede enerjimizi çok daha fazla topladık. Daha farklı ve büyük bir ivmeyle tekrar büyümeye devam ettik. Bizim başarımızdaki temel noktalardan birisi budur.

Başladığımız günlerde dükkanımız tek kapılıydı. Şimdi pek çok kapımız var. Şu anda kapıların birini açıyorum, diğerini biraz kapalı tutuyorum. Açık olan kapıdan arkadaşlarım koşuyor. Kapalı olan kapı ise dinleniyor. Bu sayede konsolide bir şekilde istikrarlı büyüyoruz. Bizim sektörümüzün büyümesi ya da küçülmesi de beni çok fazla ilgilendirmiyor. Hatta krizler de öyle... Bunun nedeni ise bu anlattığım yapı...

Odaklı strateji
Biz grup olarak sadece gayrimenkul ve gayrimenkul geliştirme sektöründe yer alıyoruz. Amacımız yılda 3 bin konut üretim rakamında kalmak. Bunun üzerine de çıkmayacağız. Niye çıkmayacağız? Çünkü kontrollü ilerlememiz lazım. BizdeN bir kalite beklentisi var. Bunu bozamayız. Var olduğumuz sektörde en iyisi olmak bizim en önemli stratejimiz.

Riskli büyümeme stratejimiz nedeniyle bugünden baktığımızda bazı fırsatları da kaçırdık. Örneğin Bosphorus City’nin arsasının bir bölümü daha vardı. Birden 2001 krizi patladı. Derhal kontrol etmemiz gerekiyordu, çünkü paranın nereye gittiği belli değildi. Ülkede inanılmaz bir belirsizlik varken siz yatırıma devam ediyorsunuz. O yıl da daha hiç Bosphorus projesi ortada yokken arazi almaya devam ediyorduk. O gün kestik alımı. Daha fazla alım yapmamız için çok büyük baskı geldi. Araya çok insan koydular. Ancak bir taraftan geleceğin belirsizliği, bir taraftan da finansal piyasaların istikrarsızlığı nedeniyle durduk. Bugün 2001’e dönsek aynı şeyi yine yapardım ama bugünü görebilseydik daha fazlasını alırdık.

İlahi teknoloji
İlk işe başlığımız günden bu yana üst segmente yönelik konut üretimi gerçekleştiriyoruz. Bunu çok entegre bir altyapımız olmasına borçluyuz. Bugün bilgisayar olmasa bunu açıklamam çok zor olurdu açıkçası. Bugün ben masamdan Niğde fabrikasının operasyon komuta kontroldeki 3 numaralı üniteyi şu an çalıştırabilirim. Bir ilahi teknoloji var. Bu ilahi teknolojiyi kullanan 6 milyar da hard disk yani insan var. İşin en kritik yanı farklı bir şey yapmak. Siz girişimci olarak ya piyasada bir talep vardır, buna arz sunarsınız ya da inovatif davranıp bir talep yaratırsınız ve onu arzla karşılarsınız. Arzınızla talep yaratırsınız. Biz işin bu tarafını yani zor tarafını seçtik. Biz
Türkiye’de ilk defa kapalı site ve sitede ev dışında bir hayatın planlamasını yapan kuruluş olduk. Bu da tüketici tarafından derhal satın alındı. Şimdi bunu herkes yapmaya çalışıyor. Ancak biz daima kendimizle yarışıyoruz. Dönüp birlikte çalıştığım çocuklar arkaya bakıyor, kim geliyor diye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz