Yeni kadın manifestosu

Sheryl Sandberg'in Türkiye’de yayınlanmayan Lean adlı kitabından öne çıkan bazı başlıkları sizlerle paylaşıyoruz...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kadın manifestosu


MUTLAKA HIRSLI OLUN
Kadınlar, çocukluklarından itibaren liderlik konusunda cesaret kırıcı mesajlar alıyor. Kız çocukları liderlik etmeye kalktığında “patronluk taslamakla” etiketlenirken, aynı durum erkek çocuklar için yaşanmıyor. Bilakis erkek çocuklar, çok küçük yaşlardan beri kumandayı ellerine almaya ve görüşlerini açıkça beyan etmeye yönlendiriliyor. Kız çocuklar ise bunu yaptıklarında, genellikle kuralları bozmak ve “ellerini kaldırıp izin almadan konuşmakla” itham ediliyor. Bu şablon tavır bize, yetişkin kadınlar haline geldiğimizde de hatırlatılmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce katıldığım bir iş yemeğinde onur konuğu uzun süre nefes almadan konuşunca, bazı erkek yöneticiler soru sormak için konuğun sözünü kesmek zorunda kaldı. Onur konuğu onları her seferinde kibarca yanıtladı. Ben aynı şeyi yaptığımda aldığım yanıt ise “Bitirmeme izin verin! Siz insanlar dinlemeyi hiç bilmiyorsunuz!” oldu.

Kadınlar için asıl tehlike, her ellerini kaldırmadan konuştuklarında susturulmak değil, bu suskunluğu toplumsal kabul adına içselleştirmeleridir. Böylelikle sessizleşen kadınlar, bir de filmler ve hikayelerle dayatılan “çalışmaktan tükenmiş kariyer kadını” stereotipine girmemek için iş hayatında kendilerini iyice geri çekiyor. Çünkü erkeklerin başarılı bir profesyonel yaşamla aile hayatını birlikte götürebilecekleri kabul edilirken kadınlar için bu neredeyse imkansız görülüyor.

Kadının karşılaştığı engellerin çoğunun temelinde sevilmeme, yanlış seçim yapma, olumsuz tepki çekme, yargılanma, kötü anne/eş/evlat olma korkuları yatıyor. Korku olmadığında kadınlar mesleki başarı ve kişisel isteklerini gerçekleştirebilir. Facebook’ta biz insanları risk almaları için cesaretlendiren bir kültür yaratmak için uğraşıyoruz. Bu amaçla ofiste astığımız posterlerden en sevdiğimin üzerinde, “Korkmasaydınız acaba neler yapardınız” yazıyor.

MASAYA OTURMAKTAN ÇEKİNMEYİN
Birkaç yıl önce Facebook binasında dönemin Hazine Bakanı Tim Geithner’ı ağırladığımız kahvaltılı toplantıya Silikon Vadisi’nden çoğu erkek 15 yönetici katıldı. Geithner da hepsi kadın olan dört kişilik ekibiyle geldi. Tanışma faslından sonra katılımcıları büfeden yemek almaları için yönlendirdim. Erkekler tabaklannı doldurup hemen masanın etrafında dizilirken, Geithner’in ekibindeki kadınlar tabaklarıyla birlikte odanın köşesindeki sandalyelere oturdu. Kendilerini, erkekler kadar hakettikleri masaya ısrarla davet ettiğimde dahi gelmediler.

Bu, kadınların olup biteni kenardan seyretmeyi seçtiği anlardan sadece biriydi. Kadınlar, çoğu zaman zeki ve başarılı oldukları için kendilerini kötü hisseder. Eğer bir erkeğe başarısının nedenini sorarsanız, o size doğuştan gelen yeteneklerinden bahsedecektir. Bir kadına bunu sorduğunuzda ise çoğunlukla başarısını dış faktörlere bağlayacaktır. Çok çalıştığını, şanslı olduğunu yahut başkalarından yardım aldığını söyleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz