Yeni kadın manifestosu

Sheryl Sandberg'in Türkiye’de yayınlanmayan Lean adlı kitabından öne çıkan bazı başlıkları sizlerle paylaşıyoruz...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kadın manifestosu
Facebook COO’su SHERYL SANDBERG, Amerikan iş dünyasının önde gelen iş kadınlarından... Kadınların iş hayatında geri planda kalmasında toplumsal engeller kadar içsel bariyerlerin de etkili olduğuna inanıyor. Bu nedenle de deneyimleriyle önerilerinden oluşan bir kitap yazdı. “Omuz Vermek: Kadınlar, İş ve Liderlik İradesi” (Lean In-Women, Work And The Will To Lead) adlı bu kitap, kariyer kadınları için tam bir “manifesto” niteliği taşıyor. Gerçekten eşit bir dünyanın, kadın liderlerin çoğalmasıyla mümkün olacağının altını çiziyor ve ekliyor: “Hayatımız boyunca erkeklerden daha açık sözlü, daha agresif ve daha güçlü olmamızın yanlış olduğu yönündeki mesajları içselleştirdik. Başarabileceklerimizle ilgili beklentilerimizi düşürdük. Şimdi silkinip içsel bariyerlerinizden kurtulun” çağrısı yapıyor.
Her şey 2004 yazında o dönem Google’da üst düzey yöneticilik yapan ve ilk çocuğunu bekleyen Sandberg’in, şirketin girişinden uzak bir yere park etmenin hamile bir kadın için ne kadar zor olduğunu fark etmesiyle başladı. Kocasının ısrarıyla Google’ın kurucularından Sergey Brin’e gidip hamile kadınlar için giriş kapısına yakın park yerleri isteyen Sandberg, kolay bir “olur” yanıtı aldı.

Sandberg, o gün kadınların en haklı, en karşılanabilir taleplerinde dahi kendilerini nasıl gereksizce geriye çektiklerini fark etti. Belki de pek çok hamile kadın çalışan Sandberg gibi bilinç altında “kendilerine özel muamele” istemenin hoş görünmeyeceğini düşünerek, bunu talep etmeyi bile düşünmemişti. Sandberg, kadınların ilerlemesini engelleyen bu içsel faktörlerin en az dış blokajlar kadar önemli olduğunu anlayıp deneyimlerini yazmaya karar verdi. “Lean in” adlı kitabıyla iş dünyasında büyük yankı uyandıran Sandberg, aynı zamanda yeni bir dönemin de kapılarını açtı. Henüz Türkiye’de yayınlanmayan bu kitaptan öne çıkan bazı başlıkları sizlerle paylaşıyoruz:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz