Yeni kadın manifestosu

Sheryl Sandberg'in Türkiye’de yayınlanmayan Lean adlı kitabından öne çıkan bazı başlıkları sizlerle paylaşıyoruz...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kadın manifestosu


GÜVENİYORMUŞ GİBİ YAPIN
Tabii ki kendine sert davranan sadece kadınlar değil. Meslektaşlar ve medya da kadınların başarılarını dış faktörlere bağlamaya meraklı. Facebook’taki görevim açıklandığında, The New York Times’ta “şanslı olduğum” ve “güçlü mentorlarla ilerlediğim” yönünde makale yayınlamıştı. Bu gazetenin bir erkeğin başarısını şansa bağlaması çok nadir görülen bir şeydi. Tabii gazetenin söyledikleri, benim kendime söylemediğim şeyler de değildi. Kendimdeki bu güven eksikliği duygusunu aşmak için bulduğum taktiklerden biri “kendime güveniyormuş gibi” yapmak. Araştırmalar da “hissedene kadar ‘miş gibi’ yapın” stratejisini destekliyor. Bir araştırmaya göre insanlar kendilerini güçlü gösterecek duruş pozisyonları gerçekleştirdiklerinde, bir süre sonra hakimiyet hormonları yükseliyor ve stres hormonları düşüyor. Böylelikle kişi kendini daha güçlü ve duruma hakim hissettiği için daha fazla risk alabiliyor.

FIRSATLARI GERİ ÇEVİRMEYİN
Google’da çalıştığım yıllar boyunca yaptığım yüzlerce tepe pozisyon mülakatında erkeklerin fırsatlara ulaşmakta kadınlardan daha hızlı olduğunu gördüm. Yeni bir ofis açacağımızı ya da yeni bir proje başlatacağımızı duyurduğumuzda, erkekler kapıma dayanıp neden bu işe kendilerinin liderlik etmesi gerektiğini anlatıyordu. Kadınlar ise değişen roller ve yeni meydan okuma alanları karşısında çok temkinli davranıyordu. Çoğu zaman kendimi onları yeni pozisyonlara ikna etmeye çalışırken buluyordum. Yanıtları ise çoğunlukla, “Bu konuda iyi olduğuma emin değilim”, “Heyecan verici ama daha önce hiç böyle bir şey yapmadım” ya da “Şu andaki pozisyonumda daha öğreneceklerim var” oluyordu.

Halbuki konu yeni bir fırsat arayışı olduğunda, size en uygun pozisyon diye bir şey yoktur. Önce fırsatları yakalamalı, sonra onların sizin üzerinize tam oturmasını sağlamaya bakmalısınız. Kadınlar ellerini havada tutmayı öğrenmedikçe en iyi niyetli yöneticiler bile onları fark etmeyebilir.

ASLA AZINA RAZI OLMAYIN
Genellikle erkeklerin kendileri için bir şey istemelerinde sakınca görülmez. Kadınlara ise başkaları için bir şey isteme durumu layık görülür. Kendi çıkarları için pazarlık yaptıklarında ise “talepkar ve bencil” yaftasıyla karşılaşırlar. Bu yüzden iş kadınlarını, çoğu zaman kendi ücretleri için sıkı pazarlık etmeyip, kurumu ya da çalışanlarının çıkarları için ölesiye kavga verirken görürüz. Şu andaki görevim için Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ile görüşürken bana adil olduğunu düşündüğüm bir ücret önerdi. İşi almayı çok istiyordum ve eğer pazarlık yaparsam teklifin geri çekilmesinden korkuyordum. Ancak, eşim ve kız kardeşimin kocası benim seviyemdeki bir erkeğin asla ilk teklifi kabul etmeyeceğini ve benim de buna razı olmamam gerektiğini söylediler.

Mark’a dönüp, “Beni pazarlık ekiplerinin başında istiyorsan, iyi bir pazarlıkçı olmamı da istiyorsun demektir” diyerek sıkı bir pazarlık yaptım. O geceyi sıkıntı içinde geçirdim.Ertesi gün Mark sunduğumun üzerinde teklifle işi bana önerdi. Kadınlara önerim, bu tip bir pazarlıkta “kişisel düşünüp toplumsal hareket etmeleri.” Pazarlığa başlarken kadınların erkeklerden hep daha az kazandığını bildiğinizi, bu yüzden ilk teklifi kabul edemeyeceğinizi söyleyin. Böylece sadece kendiniz değil tüm kadınlar adına pazarlık ettiğiniz düşünülür. Her mümkün olduğunda “ben” yerine, “biz” kelimesini kullanın.

RİSK ALMAKTAN ÇEKİNMEYİN
Üniversite sonrası Hazine Bakanlığı’ındaki 4 yılın ardından teknoloji dünyasındaki heyecan verici gelişmeler üzerine 2001’de Silikon Vadisi’ne taşındım. Kendime iş bulmak için 4 ay verdim. Daha önce devlette çalışmış biri için ilk önce işler iyi gitmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz