Yeni kadın manifestosu

Sheryl Sandberg'in Türkiye’de yayınlanmayan Lean adlı kitabından öne çıkan bazı başlıkları sizlerle paylaşıyoruz...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kadın manifestosu

Sonra bir gün adı o dönemde henüz duyulmamış Google’dan teklif geldi. Hemen önümdeki iş teklifleri arasında karşılaştırmalı bir hesap tablosu çıkardım. Kalbim beni Google’ın dünyayı bilgiyle buluşturma misyonuna katılmam için zorluyordu ama hesap tablosunda açık ara en kötü olan Google’ın teklifiydi. Çünkü, diğerlerinin halihazırda yönetmemi istedikleri ekipleri ve belli hedefleri vardı. Ben ise Google’ın ilk ticaret birim genel müdürü olacaktım ama o dönem Google’da yöneteceğim bir ticaret birimi yoktu. Google’ın CEO’su Eric Schmidt’e ikilemimi anlattığımda bana, “Aptal olmamamı, bir iş seçerken en önemli olan kriterin hızlı büyüme potansiyeli” olduğunu söyledi. “Eğer bir uzay gemisinde sana yolculuk şansı verilirse hangi koltuk olduğunu sormazsın. Anında binersin” dedi. O an kararımı vermiştim. Risk almak ve biraz şans beni Google ile buluşturmuştu.

6,5 yıl sonra tekrar risk alma isteğim ise beni Facebook’a götürdü. O dönemde pek çok şirket beni CEO olarak bünyesine almayı teklif ediyordu ama ben Facebook’a COO olarak katılmayı tercih ettim. İnsanlar ilk başta neden 23 yaşındaki birinin altında ve olabileceğinden daha aşağı bir seviyede çalışmayı seçtiğimi soruyordu. Artık sormuyorlar. Google’da olduğu gibi burada da hızlı büyüme potansiyeli ve markanın misyonu, tercihimde öncelik teşkil etti.

Kadınlar kariyerlerinde genellikle risk almaktan çekiniyor, hareket ettiklerinde dahi bunun aynı kurum içinde olmasını istiyorlar. İş dünyasındaysa bu durgunluk anlamına geliyor. Çünkü insanları liderliğe, değişik iş tecrübeleri hazırlıyor.

GERÇEKTEN AYRILMADAN AYRILMAYIN
Birkaç yıl önce Facebook’un genç bir kadın çalışanı bana gelip ev ve iş hayatımı nasıl dengelediğimi sordu. Soruları arttıkça, bu konudaki aciliyeti anlamak için çocuğu olup olmadığını sordum. Gülerek aslında halihazırda bir erkek arkadaşının bile olmadığını söyledi. Kadınlar, küçük yaştan beri aile ve kariyer arasında seçim yapmaları gerektiği telkinleriyle büyüdüklerinden, bir eş ya da bebek sahibi olmadan bile ileride aile yaşamlarından çalacağını düşündükleri büyük fırsatları teper. Yani gerçekten ayrılmadan düşünsel olarak işten ayrılırlar.

Mesela kadın, bir hukuk firmasında çalışıyorsa, bir gün aile sahibi olacağını düşünerek ortaklığa oynamaz. Bu yüzden çoğu zaman kendilerini tatmin etmeyen, aynı niteliklerdeki erkeklerden daha az maaş aldıkları işlerde çalışıp, mutsuz olurlar. Sorun şu ki bir kadın hamile kaldığında bile önünde, kendisine ihtiyaç duyan gerçek bir bebeğe bakması için daha 9 aylık bir zaman vardır. Gerçekten bir araya ihtiyacınız olduğunda veya bir bebeği kucağınıza aldığınızda vitesi küçültün. Ondan önceki zamanlar sizin geri çekilmeniz değil aksine ileri atılmanızın zamanıdır.

EVDEKİ İŞLERİ PAYLAŞIN
Nasıl kadınların iş hayatında güçlendirilmesi gerekiyorsa erkeklerin de evde güçlendirilmesi gerekiyor. Eğer kadın sorumluluğu devretmekte isteksiz davranıyor ya da babanın çabalarını sorguluyorsa erkek de her zaman daha azını yapıyor. Ne zaman evli bir kadın benden ortak ebeveynlikle ilgili tavsiye istese kocasına bebeğin bezini değiştirmesi için izin vermesini söylüyorum, Bezi başlarda bebeğin kafasına taksa da eninde sonunda doğrusunu yapmayı öğrenecektir. Bence, bir kadının kariyeriyle ilgili vereceği en önemli karar, bir hayat arkadaşı olup olmayacağı ve bunun kim olacağıdır, Şu andaki kadın liderlere baktığımızda, hepsinin hayat arkadaşından tam destek aldığını görüyoruz, Kadınlar bir hayat arkadaşı aradıklarında onlara şunu öneriyorum: “Kötü çocuklar, havalı çocuklar, bağlanma korkusu olan çocuklar, çılgın çocuklar” olmak üzere tüm erkek türleriyle çıkın. Ama onlarla evlenmeyin. Kötü çocukları seksi yapan şey, onları iyi koca yapmaz, İşler evlenip barklanmaya gelince kadının akıllı ve hırslı olması gerektiğini düşünen ve evde eşit ortaklık isteyen birini bulun, Emin olun uzun vadede bundan daha seksi bir şey yoktur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz