Alım süresi kısalıyor!

Artan işsizlik şirketlerin aday havuzlarını genişletirken açık pozisyonların doldurulma hızını kısalttı...

12.10.2017 14:52:000
Paylaş Tweet Paylaş
Alım süresi kısalıyor!

Ayçe Tarcan Aksakal

atarcan@capital.com.tr

Yönetici tedariki konusunda faaliyet gösteren IRC Global Executive Search’ün yaptığı araştırma, iş dünyasında “açık pozisyonları” kapatma konusunda önemli gelişmelere işaret ediyor. Şirketin 45 ülkede yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de açık pozisyonlar ortalama 34 günde dolduruluyor. Yani ayrılan bir yönetici ya da yeni oluşan bir pozisyon için ortalama 34 günde yeni aday bulunuyor ve yerleştirme işlemi tamamlanıyor. Aynı araştırma, bu sürenin Avrupa ve ABD’de çok daha uzun olduğunu ortaya koyuyor. Fransa’da açık pozisyon ortalama 110 günde kapatılırken, bu süre ABD’de 84 günü buluyor. Süre Hindistan’da 48, Çin’de ise 73 güne çıkıyor. Bir de orta ve üst düzey yönetici cephesi var. Aynı eğilim bu tip yöneticilerde de kendini gösteriyor. 5 yıl önce yeni bir CEO atamak en az 4 ay sürerken, artık 2 ayda bu önemli pozisyon doldurulabiliyor. Açık pozisyonu en kısa sürede doldurmak şirketler tarafında önemli performans göstergesi olarak da değerlendiriliyor ve sürenin uzaması hiçbir şekilde istenmiyor. 

İDEAL BİR SÜRE VAR MI? 

Açık pozisyonların kapatılmasında ideal bir süre yok. Ancak, insan kaynakları yöneticileri boş pozisyonu en kısa sürede kapatmayı önemli performans kriteri olarak değerlendiriyor. AL Danışmanlık Genel Müdürü Ayşe Laçinel, “Direktör ve müdür gibi yönetim kademelerinde boş pozisyonların 4 haftada kapatılması başarılı sayılıyor” diyor. Bu nedenle İK departmanları CEO pozisyonları da dahil olmak üzere boş pozisyonları en kısa sürede kapatma eğiliminde. Assessment Systems Kurucusu ve CEO’su Levent Sevinç, mavi yakada boş pozisyonların ortalama 1 haftada kapatıldığını üst düzey yöneticilerde ise bu sürenin 6-8 hafta arasında değiştiğini belirtiyor. IRC Global Executive Search EMEA Bölgesi Lideri Gaye Özcan, Türkiye’de açık pozisyonların ortalama 35 ila 60 gün arasında doldurulduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Üst düzey yönetici pozisyonlarında bu süre 90 ila 120 gün arasında değişiyor. Eskiden bu süre 3 aya kadar çıkabiliyordu.” Datassist Genel Müdürü Ayşe Nazmiye Uça, “5 yıl önce direktör ve müdür pozisyonları en iyi ihtimalle 8-12 haftada kapatılırken bugün bu pozisyonlar 6-8 haftada doldurulabiliyor” diyor. Ergene Consulting & HGA Group Türkiye Başkanı Murat Ergene de bugün CEO pozisyonlarının bile ortalama 2-4 ay arasında doldurulduğunu söylüyor. 

SEKTÖRLERİN PERFORMANSI

Çok fazla sayıda adaydan iş başvurusu alan şirketler, mevcut konjonktürde açık pozisyonları ortalama 1 ila 2 ay arasında kapatıyor. Mavi yakada bu süre bir haftada gerçekleşiyor. Bu yıl 5 bin 500 kişiyi istihdam etmeye hazırlanan Migros’da da uzman ve yönetim kademelerinde açık pozisyonlar en fazla 3-4 haftada dolduruluyor. Yılda 2 bin kişiyi istihdam eden Koton’da ise uzman ve üstü kademelerinde boş pozisyonlar ortalama 1-2 ay içinde kapatılıyor. Yılda 200 bin iş başvurusu alan Hepsiburada’da da giriş ve orta giriş seviyesindeki pozisyonlar 1 ayda kapatılırken, direktör ve üzeri seviyedeki üst düzey görevler için açık pozisyonu doldurma süreci 3 ayı buluyor. Hepsiburada İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Mutlu Erturan, “Açık pozisyona doğru kişiyi yerleştirmek için gereken süre 1 ila 2 ay arasında değişiyor” diyor. PwC’de boş pozisyona yeni çalışan ortalama 1-2 ayda bulunuyor. PwC Türkiye İnsan Kaynakları Lideri Sibel Eren, direktör ve müdür pozisyonlarını ortalama 2 ayda, uzman pozisyonlarını ise 4-5 haftada doldurduklarını belirtiyor. McDonald’s’da ise bu süre en fazla 2 ayı buluyor. McDonald’s Türkiye İK Direktörü Dr. K. Mehmet Büyükçolak, bazen bu sürenin 4-6 aya kadar uzayabildiğini belirtiyor. Tchibo’da da işe alım süreci 1-2 ayı geçmiyor. Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba Yapıncak, “Merkez ofisteki uzman ve diğer beyaz yaka pozisyonlarımızı ortalama 4-6 hafta arasında, mağazalarımızda açılan pozisyonları ise 3 haftada dolduruyoruz” diyor. Yılda ortalama 20 bin iş başvurusu alan Mapfre Sigorta’da da CEO ve C kademelerde açık pozisyon 45 günde kapatılırken, müdür ve uzman seviyelerinde bu süre 1 aya kadar iniyor. 

SON 5 YILDAKİ DEĞİŞİM

Günümüzde 5 yıl öncesine göre açık pozisyonu kapatma süresini ciddi biçimde kısaltan şirketler arasında BSH’dan KMPG’ye kadar çok sayıda şirket bulunuyor. Adayları 5 ayrı süreçten geçirerek işe alan KPMG Türkiye’de, açık pozisyonu kapatma süresi 5 yıl öncesine göre 2 hafta kısaldı. KPMG Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, “Şirketteki tüm açık pozisyonları en fazla 6 hafta içerisinde kapatmayı hedefliyoruz” diyor. Her bir ilana ortalama 1.350 kişinin başvuru yaptığı BSH da 5 yıl öncesine göre işe alım süresini ‘Next level’ gibi farklı stratejiler kullanarak 1 ay kısaltmış durumda. İşe alım süresini beyaz yakada 3 aya düşürdüklerini belirten BSH Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve BDT İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ahmet Aksoy, bunda değerlendirmede kullandıkları yeni araçların ve dijitalleşen İK süreçlerinin etkili olduğunu belirtiyor. Açık pozisyonları ortalama 1 ay içinde doldurduklarını belirten Mapfre Sigorta İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Necla Aksoy, “5 yıl önce CEO ve üst düzey yönetici kademelerini 60 gün, müdür ve uzman mevkilerimizi 45 gün, uzman görevlerimizin açık pozisyonlarını ise 25-30 günde dolduruyorduk” diyor. Çilek’te de beyaz yaka pozisyonları doldurma süresi 5 yıl öncesine göre yüzde 15 kısaldı. Çilek Genel Müdürü Muzaffer Çilek, “44 günde tamamlanan süreci şimdi 40 günde yapıyoruz. Mavi yaka toplu işe alımlarımızı ise 29’dan 22 güne düşürdük” diyor. QNB Finansbank’ta da eskiden 45 güne kadar uzayabilen işe alım süresi, 25 güne kadar düşmüş durumda. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz