Aranan adam nasıl değişti?

İK yöneticilerinin yüzde 84,4'ü CV'leri yeterli bulmuyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Aranan adam nasıl değişti?
Çok değil bundan 10 yıl öncesine kadar şirketler işe alımda sadece adayların CV’lerine bakardı. Bugün ise CV’de yazmayan yetenekler mercek altına alınıyor. Şirketler artık IQ yerine EQ’nun, mesleki deneyim yerine gelecek potansiyelinin, mezun olunan okul yerine kişisel becerilerin sorgulandığı yeni İK yaklaşımını benimsiyor. İK uzmanları,

Y kuşağının devreye girmesi, teknolojinin gelişimi ve hızlı değişen dünya dinamiklerinin tetiklediği bu yeni düzenin, önümüzdeki dönemde çalışma hayatındaki etkisinin daha da artacağı görüşünde.V’de yazılı olmayan niteliklerin ön plana çıktığı bir döneme girdik. Bu nitelikleri ise çalışan samimiyeti, çalışanın kendiyle olan ilişkisi, içe ya da dışa dönük olması olarak özetleyebiliriz.”

Bu sözler, Finansbank’ın CEO’su Ömer Aras’a ait. Sadece Aras değil, son dönemde insan kaynaklarında yaşanan değişim üzerine konuşan tüm uzmanlar aynı noktaya değiniyor. Artık eğitimin sıradanlaştığını ve adaylarda yeni özelliklere baktıklarını belirtiyorlar. Fortune Danışmanlık Yönetim Kurulu Üyesi Alper Arıduru, CV’nin etkisinin ön eleme sürecinde olduğunu, seçme ve karar verme sürecinde ise CV’de yazılı olmayan niteliklerin öneminin arttığını söylüyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
DBE Kurumsal Gelişim Merkezi Yöneticisi Ayşegül Horozoğlu da konunun aslında tüm dünyanın gündeminde olduğunu dile getiriyor. Yakın zamanda Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da büyük şirketlerin, etnik geçmişleri veya diğer kişisel bilgileri ayıklayarak başvuruları alacağını belirtiyor.

Capital’in PERYÖN ile ortaklaşa gerçekleştirdiği ve 98 İK yöneticisinin katıldığı “İK’da Yeni Arayış” anketi de yöneticilerin CV’deki bilgileri yeterli bulmadığını ortaya koyuyor. Anketimize katılanların yüzde 84,4’ü “CV’de yazan özellikler bizim için yeterli değil” derken, sadece yüzde 15,6’sı CV’deki bilgilerin yeterli olduğu görüşünde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz