Baskı stresi

İş dünyasında kim, en çok hangi konuda kendini baskı altında hissediyor? Capital olarak iş insanlarına bu soruyu sorduk.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Baskı stresi

Etsun Genel Müdürü Adalet İnanç da vadelendirme konusunu yakın markaja almış durumda. AB'deki istikrarsızlık nedeniyle vadelendirmenin sağlıklı yapılması gerektiğini düşünüyor. Kendilerinin de özkaynaklarını devrede tutarak, ucuz kaynaklı ve istikrarlı olabilecek kredinin dışında kredi kullanmamaya gayret ettiklerini söylüyor.

ATALAY ŞAHİNOGLU / NUH GRUP YKB VE CEO
"GLOBAL KRİZ ETKİNLİĞİNİ SÜRDÜRÜYOR"
TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ

Beni bir yönetici olarak zorlayan ve üzerimde baskı yaratan husus global krizin etkisini sürdürmesi. Bunun yanında Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 50'ler civarında gerçekleştiği AB ülkelerinde durumun daha da vahimleşmesi, bugüne kadar krizden çok fazla etkilenmeyen hatta olumlu gelişmeler sergileyen ülkemizin yarınlarda aynı konumu muhafaza edip edemeyeceği gibi hususlar da baskı yaratıyor.
CARİ AÇIK DENGESİZLİĞİ
Çünkü cari açık dengesizliği, artan petrol fiyatları ile dış faturamızın yükselmesi enerji ihtiyacımızda dışa bağımlılığın devam etmesi kırılgan yönlerimiz. Tabii bunlara ilave edilmesi gerekli siyasal ve sosyal kırılganlıklardan da bahsetmek mümkün. Bu baskı unsurları makro tahliller.
İNŞAAT HALA CANLI
Bunların içinde mikro yönüyle ele alındığında bulunduğumuz inşaat sektörü halen canlılığını sürdürüyor. Ayrıca bizim kalite ve hizmet anlayışımızdaki farklılığımızla hem iç piyasalarda hem dış piyasalarda tercih edilen önemli bir konumumuz var. Mevcut duruşumuzla bu konumumuzu muhafaza etmeye çalışıyoruz. Diğer taraftan maliyetlerimizi düşürücü, verimliliğimizi artırıcı tedbir ve yatırımları ne pahasına olursa olsun yapmaktan geri kalmıyoruz.


MEMDUH BOYDAK / BOYDAK HOLDİNG CEO'SU
"ÜRÜN ÖMRÜ KISALDI, MALİYETLER ARTTI"
MALİYET DENGESİ

Yaşanan ekonomik sorunlar mevcut durumu ve geleceği etkiliyor. Üretim şirketleri mevcut durumlarını korumak için sürekli yeni ürün geliştirmek zorunda. Bu gelişmeler bir ürünün yaşam eğrisini sürekli kısaltır, bu da üretim şirketleri açısından maliyetlerin artması anlamına gelir. Bu noktada maliyet dengesi şirketler üzerinde bir baskı oluşturuyor.
İŞE ALIMDAKİ SIKINTI
işe alımlarda yaşadığımız sıkıntılar da var. Yetişmiş ara eleman bulmakta yaşadığımız sorunlaı devam ediyor. Öte yandan üniversiteden yeni mezun olanların istediğimiz seviyede olmamaları rekabetin yoğun yaşandığı küresel piyasalarda biz sanayicilere gelecek açısından bir risk oluşturuyor.
ÇÖZÜM YENİLİKÇİLİK
Tüm bu baskı unsurları karşısında yenilikçi ürünleri zamanında geliştirerek ve piyasaya sunarak, mevcut pazardaki talepleri karşılayarak pazar paylarımızı koruyor ve genişletiyoruz. Oluşturduğumuz profesyonel tedarik zinciri sayesinde maliyet dengesini sağlayabiliyoruz.
GEÇMİŞTEKİ SORUNLAR
Geçmiş yıllarda sadece bizim değil diğer sanayiciler üzerinde de baskı unsuru olan birçok konu vardı, ancak en önemlisi siyasi ve ekonomik istikrarsızlıktı. Şimdi baktığımızda bu sorunların en aza indirilmesi için her türlü çalışmaların yapıldığını görüyor ve takdir ediyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz