Büyük İK göçü

Son yıllarda insan kaynakları cephesinde “büyük göç” hareketi yaşanıyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük İK göçü

Sadece geçtiğimiz yıl 160 bin civarında iş başvurusu aldıklarını belirten Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, iş başvurularının yüzde 80’inin de deneyimli insan kaynağından geldiğini söylüyor. Turkcell’de transferler genellikle alt ve orta kademelerde oluyor. Yönetici düzeyinde ise ağırlıklı içeriden terfi tercih ediliyor. Telekom devi Türk Telekom da sektörün en çok istihdam sağlayan şirketi olarak her kademeden başvuru alıyor. Her yıl ortalama bin 800 kişiyi bünyelerine kattıklarını belirten Türk Telekom İnsan Kaynakları Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu, “Grup ve şirket içi terfi ve transferlerin yanı sıra başka şirketlerden yaptığımız transferlerle de ekibimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Son 5 yılda şirket dışından yönetici kademesinde yaklaşık 350 kişiyi ailemize dahil ettik” diyor.

KAYBEDENLERİN ÖZELLİĞİ

Bazı şirketler insan göçünün yeni adresi olurken bazıları ise bu konuda kan kaybediyor. Uzmanlar kan kaybedenler arasında bankalar, havayolu şirketleri, geleneksel yapıyı kıramayan gıda şirketleri ile yine kurumsallaşma konusunda yol alamayan inşaat şirketlerini sıralıyor. Alper Arıduru da gelişim dinamiklerine ayak uyduramayan ve kârlılıkta zorlanan şirketlerin İK kaynağını tutma ve transfer yapma becerisi açısından geriye düştüğünü ifade ediyor. Banu Beste Başol, insan kaynağı çekme özelliği konusunda zayıflayan şirketlerin ortak özelliklerinin yanlış liderlere sahip olmak ve girişimci ruh eksikliği olduğunu söylüyor. “Son yıllarda öendüstri, enerji ve telekomünikasyon sektörleri çıkış trendi yaşarken finans ve ilaç sektörleri cazibesini yitirdi. Günümüz rekabetçi ortamında başarılı olan şirketler 5-10 yıl öncesine göre çok daha global düşünür, değişimler karşısında çevik hareket eder ve hızlı karar alır hale dönüştü” diyor.

"ALIMLARIMIZIN YÜZDE 60I ORTA KADEME'
EGE KARAPINAR / YILDIZ HOLDİNG İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ
TAKİP EDİLİYOR

Yıldız Holding 30 bin çalışana sahip ve 6 farklı sektörde faaliyet gösteren her geçen gün artan finansal başarısı ve büyüme odaklı stratejisiyle yeni mezunların yanı sıra özellikle orta ve üst kademedeki yöneticiler tarafından yakından takip ediliyor. Finansal ve organizasyonel büyümenin uzun soluklu ve sürdürülebilir olması için insan, sistem ve organizasyon boyutunda da ciddi çalışmalar yapıyoruz.
GLOBAL DANIŞMANLIKLAR
Şirketimizin sistem ve süreçlerini de global dünyaya uygun hale getiriyor, bu konularda global danışmanlıklar ve stratejik iş birliktelikleri gerçekleştiriyoruz. Büyük bir organizasyon olmamıza rağmen global dinamiklere çabuk adapte olup eski alışkanlıklarımızı hızlıca terk edip manevra kabiliyetimizi artırabiliyoruz. Tüm bunların iş dünyası tarafından dikkat çekici ve takip edilen gelişmeler olduğunu duymak bize gurur veriyor.
CAZİP KILAN ÖZELLİĞİMİZ
Büyüme odaklı stratejimizin organizasyona yansımasıyla birlikte her kademede sunduğumuz global/ lokal kariyer fırsatları, yine odak noktalarımızdan olan geleceğin liderlerini geliştirmek için yaptığımız programlar, çalışanların kariyer ve kişisel gelişimlerine verdiğimiz destek sanıyorum bizi şirket olarak en çok cazip kılan özelliğimiz. Geçen yıl 775 kişiyi işe aldık. Bu sayının yüzde 60’ı orta kademe, yüzde 20’si orta üstü ve üst kademe, yüzde 20’si ise yeni mezunlardan oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz