CEO'lar yetenek avında

CEO'ların yetenek yönetimine ayırdığı süre hızla artıyor.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'lar yetenek avında

Yetenek avcısı gibi çalışan Doğan, gezdiği üniversitelerde sosyal, hırslı ve çalışkan gençleri seçip kendi asistanı olarak şirket bünyesine katıyor. Yetenek yönetimine vaktinin yüzde 10'unu harcadığını söyleyen Kavurmacı da "Yetenekleri belirlerken tıpkı bir değerlendirme uzmanı gibi çalışıyorum. Bu konuda eğitim de aldım" diyor.  Schneider Electric'in, Garanti Bankası'nın, BSH'nin, DHL'in genel müdürleri yetenek havuzuna seçilecek kişilerin son onayını veriyor. TAV Holding İK Müdürü Didem Oral da "CEO'muz Sani Şener, seçim sürecine katılıp yetenekleri yakından tanımaya çalışır. Daha sonra da kariyerlerini takip eder" diyor.

HAVUZDA YÖNETİCİ AVI!
CEO'lar, normalin üzerinde yetkinlik gösteren çalışanlarını yetenek havuzunda topluyor. Bu havuzlar sayesinde, üstün performans gösteren çalışanlarını daha yakından tanıyıp izleyebiliyorlar. Abdi İbrahim İK Direktörü Hakan Önel, yetenek havuzuna şirket içinde en yüksek potansiyele sahip ilk 30 kişinin seçildiğini, CEO'nun da vaktinin önemli bir kısmına buraya ayırdığını söylüyor. CEO Club üyeleri, arasında yaptığımız ankete katılan CEO'ların yüzde 68,3'ü de şirketlerinde yetenek havuzu bulunduğunu, yüzde 20'si bu konuda çalışma içinde olduklarını söylüyor. CEO'ların yüzde 88 gibi büyük bir kısmı ise mevcut yöneticilerin önemli kısmının yetenek havuzlarından yetiştiğini belirtiyor. Yetenek havuzundan yöneticilerini yetiştiren şirketlerin başında BSH, Mercedes Benz, Turkcell, Arçelik, Ceva gibi sektörünün önde gelen şirketleri geliyor. BSH'de terfilerin yüzde 98'i, Mercedes Benz'de yüzde 97'si, Yapı Kredi'de yüzde 94'ü, Turkcell'de ise yüzde 80'i yetenek havuzundan yapılıyor. Terfilerin yüzde 85'ini yetenek havuzundan yaptıklarını söyleyen Arçelik İK Direktörü Buket Çelebiöven, "Yetenek havuzumuzdaki çalışanların gelişim planları genel müdürümüz Levent Çakıroğlu tarafından bizzat takip ediliyor" diyor. Yetenek havuzlarındaki kişi sayısı ise şirkete göre değişiyor. Örneğin Turkcell'in yetenek havuzunda 200, Bilim İlaç'ta 179, BSH'de 156, Mercedes Benz Türk'te 100, Ceva'da ise 80 kişi bulunuyor. Sadece büyük şirketlerde değil, bankalarda da yönetim havuzları aktif olarak kullanılıyor. Bankadaki şube müdürü pozisyonlarının yüzde 80'inin yetenek havuzundan karşılandığını söyleyen Finansbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, bu sayede içeriden terfi oranlarının yüzde 88'e yükseldiğini belirtiyor.

YEMEKTE ÖZEL BULUŞMA
CEO'ların şirketteki yetenekleri birebir tanımak için en çok yararlandığı yöntemlerin başında yemekli toplantılar geliyor. Bu konuda kahvaltılardan öğle ve akşam yemeklerine, hatta "cross talk" toplantılarına kadar farklı uygulamalar mevcut. Avivasa ve Schneider Electric'te daha çok kahvaltı organize ediliyor. Schneider Electric Türkiye ve Orta Asya İK Direktörü Aylin Olsun, "Yönetim kurulu başkanımız Turhan Turhanlıgil, 3 ayda bir yapılan kahvaltılarla yeteneklerimizle düzenli olarak bir araya gelir" diyor. Vodafone'da ise CEO ve icra kurulu üyeleri her 6 ayda bir "Yeteneği Tartışma" toplantıları düzenliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz