CEO'lar yetenek avında

CEO'ların yetenek yönetimine ayırdığı süre hızla artıyor.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'lar yetenek avında
Vodafone Türkiye Yetenek Geliştirme Direktörü Bülent Bayram, "CEO'muz bu buluşmalarda yeteneklerimizle bir araya geliyor, sorularını yanıtlıyor" diyor. Yeteneklerinin yüzde 97'sini şirket içinden yetiştiren Deloitte'ta da CEO, yeteneklerle ayda 2 kez bir araya geliyor.
Deloitte Türkiye İK Direktörü Ebru Pilav, "Yöneticilerimiz için yetenek yönetimi en öncelikli konu" diyor. Yedekleme havuzlarında 3 bin çalışanın bulunduğunu söyleyen Akbank İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bade Sipahioğlu Işık da "Genel müdürümüz Hakan Binbaşgil genç yeteneklerimizle birebir görüşmeler yapar" diyor. Mercedes-Benz Türk'te ise yeteneklerin üst yönetim tarafından tanınırlıklarının artırılması için "cross talk" toplantıları düzenleniyor. Şirketin İK müdürü Salih Ertör, "CEO'muz yetenek havuzunda yer alan çalışanlarımızla bir araya geldiğinde onları dinler, performans ve aidiyet konusunda yüreklendirir" diyor. GlaxoSmithKline'da (GSK) ise bu konuda CEO Center uygulaması bulunuyor. GSK Türkiye İK Direktörü Sedef Karacan Şenyener, şirketin global CEO'su Sir Andrew Witty'nin organize ettiği CEO Center toplantılarında yetenek havuzundaki yöneticilerin kariyer planlamalarının yapıldığını söylüyor.

VAKTİMİN TÜZDE 15'İ YETENEKLERİN
DR ERDAL KARAMERCAN / ECZACIBAŞI TOPLULUĞU CEO'SU
40 TOPLANTI
Holdingdeki üst düzey yöneticilerle birlikte sadece grup içindeki yeteneklerimizin belirlenmesi için yılda ortalama 60 saat süren 40’ın üzerinde toplantı gerçekleştiriyoruz. Benim ve grup başkanlarımın yıl içinde yetenek yönetimine ayırdığımız kişisel süre ise toplam çalışma vaktimizin yüzde 15’ini aşıyor.
SOHBET TOPLANTILARI Yüksek potansiyelli yönetici ve çalışanlarımızla sistematik olarak toplantı, seminer ve sohbet toplantılarında
bir araya geliyorum. Bu toplantılarda bazen duygusal zeka, liderlik ve kişisel gelişim konusunda sunumlar da yapıyorum.
MENTOR’LARI VAR Her yüksek potansiyelli yöneticimiz için bir üst düzey yöneticimiz mentor olarak belirleniyor. Böylece yüksek potansiyelli yöneticilerimizle genel müdür ve üstü düzeydeki yöneticilerimiz birebir mentorluk süreci ve görüşmeleri yürütüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz