Duygu peşinde

Şirketlerde EQ'nun önemi hızla yükseliyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Duygu peşinde
Dikkatinizi çekmiştir. Son yıllarda tüm şirketlerin sadece insan kaynaklan katında değil en üst düzey yönetiminde en önemli konulardan biri duygusal zeka. Şirketler ve yöneticiler artık çalışanların yüksek zeka seviyesine değil yüksek duygusal zeka (emonional intelligence-EQ) seviyesine sahip olmasını bekliyor. İşe alımlarda duygusal zekayı ölçecek testler yapılıyor. Şirket içinde de çalışanları bu açıdan geliştirecek eğitimler devreye alınıyor. Dikkatlerin duygusal zekaya çevrilmesinin nedeni ise bu özelliğin şirketlere sağladığı saymakla bitmeyen avantajlar. Çalışanlarımızın özellikle de gelişme potansiyeli yüksek olanların, liderlik ve yöneticilik vasıflarını geliştirmek için çeşitli programlarımız var. Bunların temelini de zaten ‘duygusal zeka’ geliştiren teknikler oluşturuyor. Dolayısıyla özellikle kariyerlerinin ileri aşamalarında yönetici kademelerine aday olacağını düşündüğümüz çalışanlarımızın bu yöndeki becerilerini geliştirmek, insan kaynakları stratejilerimizin en önemli  uygulamalarından biridir."

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Bu sözler, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan’a ait... İş dünyasında duygusal zeka konusuna en çok önem veren iş liderlerinden biri olan Karamercan, özellikle yöneticilerin ve liderlerin gelişmiş bir duygusal zekaya sahip olmasının onları daha etkili, güçlü kılacağına inanıyor.

Sadece Eczacıbaşı değil, son dönemde duygusal zekaya daha fazla önem veren şirketler ile liderlerin sayısı hızla artıyor, Konu en üst yönetim tarafından da hassas şekilde değerlendiriliyor, bu alanda iyileşme için eğitim programları düzenleniyor. Örneğin Enerjisa, müdürler ve üst düzey yöneticiler için özel gelişim programları hazırlıyor, Şirket, bu programlarda, duygusal farkındalığın üzerinde durarak duygusal zeka gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.