En ağır fatura

Bir yöneticinin ya da uzmanın işe alınması pahalı bir iş, özellikle de doğru seçim yapılamazsa…

1.03.2016 17:03:140
Paylaş Tweet Paylaş
En ağır fatura
HANGİ SEKTÖRDE YÜKSEK VE NEDEN?
EN YÜKSEK HATA ORANI NEREDE?

Uzmanlar hizmet (turizm) ve perakende (gıda, konfeksiyon, elektronik) sektörlerinde ilk yıl ayrılma oranlarının diğer sektörlere göre çok daha yüksek olduğu görüşünde. HRM Danışmanlık Ortağı İlknur Seven, “Bu alanlarda çalışan kişiler, genç ve tek kriteri maaş olduğu için hızlı işe alım gerçekleşiyor. İşe başlayanlar da bu pozisyonları geçici olarak değerlendirdiği için uzmanlaşma yerine daha fazla ücret veren veya koşulları kendininkinden biraz daha iyi olanlara hemen geçiş yapabiliyor” diyor.
HİZMET SEKTÖRÜ DAHA ÖZENLİ OLMALI
Msearch INAC Kurucu Başkanı Ali Midillili, burada asıl nedenin seçme yerleştirme sürecindeki dikkatsizlik olduğu görüşünde. Midillili, “Üretimde daha hedefe odaklı olunuyor ama servis sektöründe iş tanımı ve beklentiler ile işe alınan kişilerin öz geçmişleri arasında sürekli tutarsızlık oluyor. Bu da beklentilerin karşılanamaması şeklinde değerlendirilerek kalıcılık sağlanamıyor” diyor. Perakendenin önemli isimlerinden Sarar Şirketler Grubu ve Boyner Büyük Mağazacılık’ın ilk yıl sirkülasyon oranları (sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 40) bu gerçeği açıkça ortaya koyuyor.      
PERAKENDE ALARM
Boyner Büyük Mağazacılık İK genel müdür yardımcısı Murat Akgün, “Tabii ki perakende sektörünün getirdiği dinamizm ve farklılaşan ihtiyaçları gereği çalışan sayılarımızda değişiklikler oluyor. İşimizin doğası gereği en çok mağaza satış kadrolarında değişiklikler olmakta, merkez kadrolarımızda ise daha az sıklıkla değişim görüyoruz” diyor.
KRİTİK EŞİK FARKLILAŞIYOR
İlk yıl işten ayrılma oranları bu kadar yüksek olunca kritik eşik de bu sektörler için genelden farklılık gösteriyor. Sarar İK Direktörü Derya Altuntaş, yüzde 40’ın üzerindeki personel devir hızı oranlarının kendileri için tehlike arz ettiğini belirtirken, “Yıl içinde alınan personel sayısının, işten ayrılan personel sayısından az olduğu durumlarda şirket için tehlike çanları çalıyor demektir. İşbaşı eğitim maliyetleri ve personel başına düşen iş gücü yükü artacaktır” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz