İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


Yılda ihtiyacının tam 25 bin katı başvuru alan Teknosa’nın, bu başvuruların sadece yüzde 10’unu kayda değer bulması, yaşanan CV enflasyonunu açıkça kanıtlıyor. Garanti Bankası ise yılda 192 bin başvuru alıyor ve ancak bunun yarısını değerlendirmeye uygun buluyor. Banka’nın İK yöneticileri, “Değerlendirme dışı kalan başvurularda en temel kriterlere dahi dikkat edilmiyor” diyorlar.

BİLİNÇSİZ ADAYLAR MI?
Adayların işin tanımını ve aranan nitelikleri tam okumadan başvuru yapması “CV enflasyonu”nu yaratan en önemli neden olarak gösteriliyor. Yılda aldığı 40 bin başvurunun sadece yüzde 5’ini değerlendirebilen Aksigorta, bu duruma iyi bir örnek teşkil ediyor.

Aksigorta İK Genel Müdür Yardımcısı Melis Aslanağı, “Özellikle yeni mezunların, ilandaki özelliklere uygun olmadığı halde pozisyonlara başvurması nedeniyle pozisyonla örtüşmeyen başvurularla sıkça karşılaşıyoruz” diyor.

Yılda aldıkları 44 bin CV’nin yüzde 35’ini değerlendirilebilir bulan Hedef Alliance İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gülsün Yörükoğlu da bunu, “adayların yetkinliklerine uygun olup olmadığını değerlendirmeden her pozisyona başvurmasına” bağlıyor.

Yılda ortalama192 bin başvuruyla en çok ilgi gören şirketlerden Garanti Bankası da “bilinçsiz başvuru” mağduru ... Şirket başvuruları web sistemi üzerinden online alıyor ve ilk elemeyi burada yayınladığı yaş, askerlik ve öğrenim durumu gibi temel kriterler üzerinden yapıyor. Garanti Bankası İK Koordinatörü Osman Tüzün, CV’lerin neredeyse yarısının bu kriterlere dikkat edilmeden gönderildiğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.