İsabetsiz CV sendromu

Deyim yerindeyse şirketler, adeta CV bombardımanına tutuluyor. Ancak bu başvuruların önemli bir bölümü “çöp”.

10.08.2014 23:18:580
Paylaş Tweet Paylaş
İsabetsiz CV sendromu


DOĞRU İLAN DA ÖNEMLİ
CV enflasyonunun ortaya çıkmasında sadece adaylar değil, ilanı veren şirketlerin de hataları oluyor. UNIDA İK Danışmanlığı Yönetici Ortağı Saide Kuzeyli, pozisyon için gerekli bilgi ve beceriler yerine “plastik” yetkinlikleri listeleyen hatalı ilanların başvuru şişkinliğinin en önemli nedeni olduğu görüşünde.

Kuzeyli, “Örneğin ‘Bizlerle yeni başarılara yürüyecek, zorluklarla baş edebilen birini arıyoruz’ davetine kim gitsin, kim gitmesin net değil” diyor. İş ilanını doğru tanımlamanın isabetli CV oranını artırmadaki başarısı, Microsoft örneğinde çok net görülüyor. Microsoft Türkiye’ye yılda ortalama 2 bin CV ulaşıyor ve bunların yüzde 85’i açık pozisyonlara uygunluk taşıyor.

Microsoft Türkiye İK Direktörü Vlad Bog, örtüşme oranındaki bu başarıyı, rol tanımlarında adaylardan beklentilerini çok spesifik şekilde ortaya koymalarına bağlıyor. Cisco Avrupa Ortadoğu Afrika ve Rusya (EMEAR) İşe Alım Lideri Şebnem Arıcan da “Adaylarda aranan özellikleri ilanlarında detaylı yayınladıkları için isabetsiz CV oranının çok düşük olduğunu” söylüyor.

“İsabetli CV” konusunda bir diğer şanslı şirket ise CarrefourSA... Yılda ortalama 115 bin başvuru alan şirket gelen CV’lerin yüzde 95’ini değerlendirilebilir buluyor. Ama onun şansı sunduğu pozisyonunun çokluğu ve çeşitliliğinden kaynaklanıyor.

Şirketin İK Direktörü Asena Yalınız, “Genel müdürlükte avukat, mimar, bilgisayar mühendisi, muhasebeci, gıda/inşaat mühendisinin istihdam edilebileceği roller olduğu gibi mağaza tarafında kasiyer, baklava ustası, kasap, reyon elemanı, mağaza yöneticiliği gibi görevler de bulunuyor.

Böylece çok farklı CV’ler şirketimizde karşılığını buluyor” diyor. Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu da en fazla iş ilanı veren şirketlere doğal olarak en fazla CV’nin ulaştığını söylüyor. Hatipoğlu, “Bunların özellikle turizm ve perakende alanındaki şirketler olduklarını gözlemliyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz