İşe Alım Liderleri

Ekonomi büyüyor, yeni şirketler kuruluyor, yabancılar Türkiye’ye akın ediyor. Böyle bir ortamda şirketlerin gündeminde çalışan sayılarını artırmak, yeni yöneticileri bünyelerine katmak var. Peraken...

1.08.2007 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Ekonomi büyüyor, yeni şirketler kuruluyor, yabancılar Türkiye’ye akın ediyor. Böyle bir ortamda şirketlerin gündeminde çalışan sayılarını artırmak, yeni yöneticileri bünyelerine katmak var. Perakendeden bankacılığa sektörlerdeki bu hareketi ortaya koymak için yaptığımız araştırmadan, sadece 25 şirketin, 24 bin kişilik alım planladığı ortaya çıkıyor. İlk sıralarda ise bankacılık ile hızlı tüketim ürünleri sektörleri var.

Vodafone Grubu’nun Başkanı Sir John Bond’un iş arayan gençlere tavsiyesi şöyle: “Kendi şirketinizi kurun... Eğer kuramazsanız, çalışacak iyi bir şirket bulun. Bence az bir paraya çok kaliteli bir şirkette çalışmak, kötü bir şirkette daha fazla paraya çalışmaktan iyidir.”
Sir John Bond, daha önce HSBC’nin CEO’suydu. İsmi İngiltere’de en saygın ve tanınan bankacıların başında geliyordu. Bond’un öğüdünü dikkate almak gerek. Çünkü iş yaşamına küçük işletmelerde başlamış ve küçük bankalarda devam etmiş. Bond, üniversite mezunu değil. Kaliforniya’da 1 yıl üniversitede okuduktan sonra bir gemide iş bularak Hong Kong’a gidiyor ve Londra’ya dönüp uluslararası yönetim programlarına devam ediyor. Ancak Asya’ya duyduğu aşk onu geri çağırıyor ve 22 yaşında Asya’ya geri dönüyor ve bankacılık kariyerini The Hongkong and Shanghai Banking Corporation’da sürdürüyor. 1991 yılında ise HSBC’ye katılıyor ve 1998’de bankanın CEO’su oluyor.
Yeni mezun olanlar ve iş arayanlar arasında pek çok kişi de onun gibi düşünüyor aslında. Türkiye’nin büyük şirketlerine yapılan başvuruların çokluğu da bunun en somut ispatı.
Bizde bu nedenle gözde şirketlerin 2007 yılı işe alım planlarını ortaya koymak için özel bir araştırma yaptık. 100’den fazla büyük şirketi arayarak, onlardan alınan veriler doğrultusunda en fazla sayıda işe alım yapmayı planlayan 25 şirketi saptadık.
Araştırmamızın sonuçları 2007 yılında 25 büyük şirketin 24 binin üzerinde insanı işe almayı planladığını gösteriyor. Bu yıl en fazla alım yapacak sektörler ise rekabetin arttığı bankacılık, otomotiv, GSM ve inşaat…
Yaşanan olumlu ekonomik gelişmeler, yüksek alım yapan şirketleri ve bu şirketlerin insan kaynakları (İK) yöneticilerini ön plana çıkarıyor. Her ne kadar şirketlerin stratejileri doğrultusunda alım gerçekleştirseler de, İK yöneticilerinin insan kaynakları stratejilerindeki ağırlığı artıyor. İşe alım süreçlerinde ve aranan özelliklerde onların görüşü etkili oluyor.
Capital olarak bu yıl işe alımlarda ön plana çıkan 25 şirketin İK yöneticilerini ve izledikleri stratejileri araştırdık.

En Yüksek Alım Yapacak Şirketler
Bu yıl yüksek alımı gerçekleştirecek şirket Tesco Kipa… Bu yıl yatırımlarını ciddi oranda artıracak olan şirket, 4 bin kişiye de iş olanağı sağlayacak. Tesco Kipa İK Direktörü Can Gülkesen, yaratacakları istihdamın büyük bir çoğunluğunu Anadolu’da gerçekleştireceklerini belirterek “Geçen yıl, çalışan sayımızı 2 binden 4 bine çıkararak, yüzde 100 oranında büyüdük. Bu yılsonunda da çalışan sayımızı 8 bine çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.
Tekfen İnşaat ise 2007’de 3 bin 500 adayı işe alacak ve bu rakamla listede ikinci sırada yer alıyor. İstihdamını ciddi oranda artırmasının arkasında ise yeni projeler yer alıyor. Listenin başında Hazar Denizi Havzası Projesi bulunuyor. Ayrıca, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkan ülkelerinde faaliyetlerini genişletme kararı alması, Tekfen’i çalışan sayısını artırmaya yöneltiyor. Şu anda 13 bin 500 kişinin çalıştığı şirket, 2007 sonuna kadar istihdamını 17 bine çıkarmayı hedefliyor.
Tekfen İnşaat’ın 10 ülkede, 30’a yakın projede çalışan insan kaynağını ise İK Koordinatörü Erhan Hersek yönetiyor. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı üniversiteden ölçme ve değerleme yüksek lisansı yapan Hersek, 2004’ten beri Tekfen İnşaat’ın insan kaynaklarına yön veriyor.
Üçüncü sırada ise Tofaş Otomobil yer alıyor. Tofaş İnsan Kaynakları Direktörü Burhan Çakır, “Çalışanlarımızdan işin ve pozisyonun gereklerine göre farklı düzeylerde 9 davranışsal yetkinlik bekliyoruz. Müşteri duyarlılığı, sonuç odaklılık, yaratıcılık ve girişimcilik, iletişim, takım çalışması, farklılıklara uyum ve yönetme, kendini ve ekibini geliştirme gibi bu yetkinliklerin adaylarda bulunmasını istiyoruz” diyor.

Bankaların İstihdam Atağı
Son dönemde oluşan uluslararası rekabet, düşen enflasyon ve risk kavramındaki gelişmeler, bankacılığın yapısını değiştirirken, insan kaynaklarını da etkiliyor. Sektörde yabancı dil bilen, performans odaklı, risk-getiri analizlerini doğru yorumlayabilecek ekipler kuruluyor.
Garanti Bankası da bunlardan biri. 2007 yılı sonuna kadar bin 300 kişiye yeni istihdam yaratacak olan Garanti Bankası’nın İnsan Kaynakları Birimi’ni Murat Ergene yönetiyor. Unilever kökenli bir yönetici olan Ergene, Garanti Bankası’nın istihdam stratejilerine yön veriyor. Ergene, “İşe alımlarda teknik bilgi ve sosyal becerilerin yanı sıra, farklı ihtiyaçları olan müşterilere en iyi ve doğru hizmeti verebilme yetisine dikkat ediyoruz” diye konuşuyor.
Fortis de yılsonuna kadar şube açılışlarına bağlı eleman alımları yapacak ve genel müdürlük kadrolarını da genişletecek. Fortis’in insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı Ayşe Eratlı, “2007 yılı sonuna kadar 400 kişiyi bünyemize katmayı planlıyoruz” sözleriyle hedefini ortaya koyuyor.
Oyak Bank ise 5 bin 728 olan istihdamını yılsonuna kadar 6 bin 12’ye çıkarmayı hedefliyor. İnsan Kaynakları Grup Müdürü Emre Somer’in liderliğindeki bölümde 3 ayrı yönetici de görev yapıyor. Somer, 31 yıllık bir bankacı olarak farklı pozisyonlarda sorumluluk üstlenmiş. Ancak insan kaynaklarını kendine çok uygun gördüğünü belirtiyor ve ekliyor:
“İnsan kaynaklarının bir hizmet departmanı olduğuna inanıyorum. Çalışma hayatına başladığım yıllarda hayalim, insan onuruna verilen önemin azami düzeyde olduğu ve hiç kimsenin kimseyi incitmediği bir ortamda çalışmaktı. Oyak Bank’ın yapısında bunlar çok önemli değerler. Ben de bu ortamın oluşumuna katkı sağlıyorum.”

Dev Oyuncular Kimi Arıyor?
Uluslararası şirketlerin insan kaynakları yaklaşımında çoğunlukla içerden terfi sistemi hâkim. Yeni mezunları tercih eden bu şirketler, üst kadroları için de kendi bünyelerinden seçim yapmayı tercih ediyorlar. Philip Morris Sabancı da bu yaklaşımı benimseyenlerden. Şirketin İK Direktörü Olivier Bloch, çalışanlarına yatırım yapıp, onları geliştirerek üst pozisyonlara taşımayı hedeflediklerini söylüyor. Bu kapsamda yetenekleri henüz iş hayatının başında yakalamaya özen gösterdiklerine değiniyor.
Coca Cola İçecek’in İK stratejilerini İnsan Kaynakları Direktörü Aliye Alptekin belirliyor. Şu an faaliyet gösterilen 8 ülkedeki tüm şirketlerin insan kaynakları stratejileri ve süreçlerinden o sorumlu. İşe alımlarda ise en çok mobiliteye karşı esneklik üzerinde duruyor. Şirketin büyüyen coğrafyasında yabancı dil bilgisinin de çok önemli olduğunu söylüyor.
Unilever Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel ise 3 bin 500 kişinin çalıştığı şirketin İK stratejilerine yön veriyor. Yaz döneminde işe başlayacak “management trainee”ler dâhil olmak üzere bu yıl 100 kişiyi işe alacaklarını belirterek “Biz daha çok özgüveni yüksek, sonuç odaklı, risk alabilen, hayalleri olan, zorluklar karşısında yılmayacak ekip arkadaşları arıyoruz” diyor.
Toplam bin kişiyi istihdam eden British American Tobacco Türkiye’nin insan kaynakları direktörü Zacharia Thomas, “İş hedeflerimize ulaşmak ve şirketimizi daha da ileriye taşımak için, yüksek yetenekli işgücüne her zaman açığız” diye konuşuyor.

Rekabet İstihdama da Yansıyor
Son yılları sessiz büyüme ile geçiren telekomünikasyon sektörü, bu yıla çok hızlı başladı. Vodafone’un piyasaya girişi, Turkcell’in ortaklık yapısındaki değişiklikler ve Avea’nın atağı sektörde rekabeti artırdı. Bütün bu gelişmeler GSM operatörlerinin istihdamlarına da yansımaya başladı. İnsan kaynaklarını kadın yöneticilere emanet eden üç büyük operatör de bu yıl istihdamlarını ciddi oranda artıracak.
Turkcell’in insan kaynakları stratejilerinde en etkin isim olan İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, büyüyen hedeflere paralel olarak organizasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda yoğun bir işe alım sürecini yönettiklerini söylüyor. Personel sayılarının 3 bin olduğuna değinerek “Ancak istihdam sağladığımız kişi sayısı, dış yatırımlarımız ve çağrı merkezimizle yaklaşık 7 bin 500 kişiye ulaşıyor. Bu yıl istihdamımızı yüzde 6–7 oranında artıracağız” diyor.
Vodafone’da insan kaynakları genel müdür yardımcısı Rengin Onay’ın sorumluluğunda. London Business School’dan İK yönetimi üzerine yüksek lisans derecesi olan Onay, Vodafone’dan önce Coca Cola’da 36 ülkeden sorumlu İK direktörü olarak görev yapıyordu. Onay, bu yıl 300 kişiyi işe almayı planladıklarını belirterek, kişilerin çalıştıkları konuda tutkulu olmalarına özen gösterdiklerini söylüyor.
Avea’nın istihdam politikalarını ise bir başka kadın yönetici belirliyor. İnsan Kaynakları Yönetimi Direktörü Şengül Demircan, bu yılsonuna kadar çalışan sayısını 500 kişi artıracaklarını söylüyor. Aradıkları üç kriteri ise şöyle anlatıyor: “Şirket değerlerimize göre belirlediğimiz temel yetkinliklere sahip olmak, yüksek motivasyon ve performans sergilemek ve dinamik iş ortamına uyum sağlamak.”

Şirketlerin İstihdam Hedeflerinde Ne Var?

Finansbank
Bankanın insan kaynaklarını genel müdür yardımcısı Murat Bayburtoğlu yönetiyor. Geçen yıl yeni açılan 101 şube için 2 bin 318 kişinin işe alınmasında önemli bir rol oynayan Bayburtoğlu, Finansbank’ın bu 2007’deki bin kişiye yeni istihdam hedefinde de etkin bir isim.

Ülker
Grup, 23 bin 500 olan istihdamını bu yıl 780 kişi artırmayı hedefliyor. Ülker’in insan kaynakları stratejilerinin arkasındaki isim olan İnsan Kaynakları Genel Müdürü Melih Özuyar, Ülker’in son yıllarda insan kaynağına yaptığı ciddi yatırımlarda da etkili oldu.

Bsh Türkiye
İnsan kaynakları operasyonunu İK Direktörü Işık Gürol yürütüyor. Şu anda 3 bin 306 kişiyi iş olanağı sunduklarına dikkat çekerek, bu rakamı bu yıl yüzde 18 artıracaklarını söylüyor.

Ford Otosan
Yılsonuna kadar 60 civarında mühendis, meslek lisesi ve meslek yüksek okulu mezunu da 400 kişi şirket bünyesine dâhil olacak. İK Müdürü Yaşar Onay, “Bizimle çalışacak kişilerin iş süreçlerimize katkı sağlamalarını hatta kimi zaman bu sürece öncülük etmelerini bekliyoruz” diyor.

Mercedes-Benz Türk
İnsan Kaynakları Müdürü Salih Ertör, “doğru işe doğru insan” felsefesi ile bağdaşan bir süreç yürüterek hem aday, hem de şirket için uzun vadeli bir kazan-kazan ilişkisi kuruyor.

Abdi İbrahim İlaç
Şirketin İK Direktörü Selahattin Kerse, İK stratejilerinde “insana değer verme” misyonu ile hareket ettiklerine dikkat çekiyor. Bu yıl 200 yeni çalışanı daha bünyelerine katmayı planladıklarını belirtiyor.

Tülin Aykın / İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı

“Yeniliklere Açık Kişileri Tercih Ediyoruz”

20 Yıldır İş Bankası’ndayım
Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum ve 1986 yılında Türkiye İş Bankası’nda uzman yardımcısı olarak göreve başladım. Farklı sorumluluklar üstlendikten sonra geçen yıl İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüklerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na atandım.

20 Bine Yakın Kişi Çalışıyor
İş Bankası, 18 bin 927 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yılbaşından beri yeni işe alımlarımız sürüyor. Şu ana kadar 640 kişiyi işe aldık, bu rakamın yılsonunda 2 bin 300’e ulaşmasını bekliyoruz.

Sınavı Geçen İşe Giriyor
Bankamızda tüm işe alımlar sınav ile gerçekleştiriliyor. Sınavsız alım yöntemine hiçbir şekilde başvurmuyoruz. Sınavların başvuru koşulları her bir pozisyonun gereklerine göre değişiklik gösteriyor.

Müşteri Odaklı Olmak
Çalışacağımız kişilerin müşteri odaklı, öğrenmeye istekli, takım çalışmasına yatkın olmasını istiyoruz. İletişimi güçlü, kalite bilinci yüksek ve yeniliklere açık kişiler olmaları da vazgeçilmez kriterlerimiz arasında yer alıyor.

Esra Bozkurt/ Akbank İnsan Kaynakları Gmy

“Yılsonuna Kadar 2 Bin 500 Kişiyi İşe Alacağız”

Akbank’ta Tepe Yönetici
1991 yılından bu yana, Set Group, Philip Morrissa ve DHL’de, insan kaynakları alanında çeşitli pozisyonlarda görev aldım. 2004 yılından bu yana da Akbank’ın insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum.

12 Bin Kişi İstihdam Ediliyor
Toplam 12 bin 800 olan istihdamımız var. Bu yıl sonuna kadar 2 bin 500 kişiyi daha işe almayı planlıyoruz. Son 4 yıldır her yıl istihdamımızı 2 bin kişi artırıyoruz.

Değişime Açık Olmak Önemli
Türkiye’nin yenilikçi gücü olarak, kendini geliştirmeye açık, değişen koşullara uyum gösterebilen, yenilikçi ve yaratıcı düşünce yapısına sahip adayları tercih ediyoruz.

Takım Çalışmasına Yatkınlık
Empati kurabilme yeteneği ve takım çalışmasına yatkınlık da Akbank ailesine katılacak kişilerde aradığımız olmazsa olmaz özellikler arasında yer alıyor.

Sema Albulak/ Real Hipermarketleri İnsan Kaynakları Direktörü

“Yöneticilerimizi Kendimiz Yetiştirmek İstiyoruz”

Deneyimli Bir Yönetici
İnsan kaynakları alanında uzun yıllardır çalışıyorum. Real Almanya’da Yönetici Geliştirmeden sorumlu Bölüm Yöneticiliği görevini yürütüyordum. Bu yıl bu görevden ayrılarak, Real Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandım.

Bin Kişiye Yeni İstihdam
Şu anda 1.950 kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yıl 3 yeni marketimizi daha açacağımız için işe alımlarımız hızla devam ediyor. Yılsonuna kadar 1.000 kişi daha işe alacağız.

Yönetici Yetiştirmeyi Hedefliyoruz
Adaylarda aradığımız en önemli özellikler iyi iş bilgisi, takım çalışmasına yatkınlık ve gelişme potansiyeli. Çünkü önümüzdeki yıllarda açacağımız marketler için ihtiyacımız olacak yöneticilerimizin büyük bir kısmını kendi elemanlarımızdan yetiştirmek istiyoruz.

Fadime Çoban Bazzal
fcoban@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz